Elinvoima- ja osaamislautakunta, kokous 18.4.2018

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 46 Tampereen seudun ammattiopiston ammatillisten neuvottelukuntien 2017-2018 täydentäminen (yhteistoiminta-alueen asia)

TRE:2419/00.01.05/2018

Valmistelijan yhteystiedot

Suunnittelija Maija Kirvesoja, puh. 050 374 4368, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Minna Kareinen, puh. 040 750 1876, etunimi.sukunimi2@tampere.fi

Perustelut

Elinvoima- ja osaamislautakunta on päätöksellään 30.8.2017 § 19 nimennyt Tampereen seudun ammattiopiston ammatilliset neuvottelukunnat. Ammatillisten neuvottelukuntien tehtävänä on:

  • Työelämän ja yritysten ajankohtaisten asioiden, haasteiden ja toimintaympäristön muutosnäkymien käsittely, työelämän osaamistarpeiden laadullinen ja määrällinen ennakointi sekä niiden pohjalta esitysten tekeminen Tredun koulutuspalvelujen suunnittelun ja työelämäyhteistyön painopisteiksi
  • Työelämäpalvelujen tarpeen tunnistaminen sekä esitykset työelämäpalvelujen tarjonnan ja sisältöjen kehittämiseksi
  • Koulutus- ja työelämäyhteistyön arviointi, yhteisten kehittämishaasteiden/-hankkeiden sekä tarvittavien toimenpiteiden tunnistaminen
  • Asiakaspalautteiden arviointi, kehittämiskohteiden nimeäminen ja esitys toimenpiteiksi
  • Tredun työelämä- ja koulutuspalvelujen ajankohtaisista asioista tiedottaminen

Osa ammatillisiin neuvottelukuntiin nimetyistä opiskelijoiden edustajista on valmistunut, eivätkä he enää ole oppilaitoksen kirjoilla. Lisäksi Liiketalouden, tieto- ja viestintätekniikan alan ammatillisen neuvottelukunnan nimi on tutkinnonuudistusten vuoksi tarpeen muuttaa alaa paremmin kuvaavaksi Liiketoiminnan ja tieto- ja viestintätekniikan ammatilliseksi neuvottelukunnaksi. Kyseiselle neuvottelukunnalle on myös nimettävä koulutuksen järjestäjän edustaja. Muun muassa näistä syystä on tarpeen päivittää päätös koulutusalojen esitysten pohjalta.

Tampereen kaupungin hallintosäännön 21 §:n kohdan 5 mukaan elinvoima- ja osaamislautakunta nimeää ammatillisen koulutuksen neuvottelukunnat.

Päätösehdotus oli

Esittelijä

  • Teppo Rantanen, Johtaja

Tampereen seudun ammattiopistoon nimetään kaudeksi 2017 - 2018 seuraavat ammatilliset neuvottelukunnat (muutokset merkitty suluissa):

Auto- ja logistiikka-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustajat:
Martti Huttunen, Toyota Autotalot Oy, Tammer-Auto
varajäsen Keijo Juntunen, Fixus Tampere (muuttunyt yritystieto)
Hannu Ilonen, Veho Oy
varajäsen Jani Mattila, Nokian korimekaanikot Oy
Ilkka Ala-Maakala, Tampereen kaupunkiliikenne liikelaitos
varajäsen Jouni Kumanto, Tampereen Infra
Jarmo Kivistö, Kuljetus Jarmo Kivistö Ky
varajäsen Rauno Mäenpää, Kuljetusliike R. Mäenpää Oy
Ville Mäkinen, Hämeen Tavara Taxi Oy

Opiskelijaedustaja:
Nico Nyberg, (uusi)
Eetu Knaapi
varajäsen Topi Haapanen

Oppilaitoksen edustaja:
Erkka Javanainen, opettaja, (uusi)
varajäsen Tommi Kettunen, opettaja
Mikko Heikkinen, koulutustarkastaja, (uusi)
varajäsen Timo Järvinen, opettaja
Teemu Kalliomäki, vs. koulutuspäällikkö
Matti Heikkilä, koulutuspäällikkö
varajäsen Sami Huntus, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Minna Löytty-Rissanen

Prosessiteollisuuden ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Sari Kurvinen, KL-Lämpö Oy,
Erno Ahonen, Jussinhannanleipomo Oy
varajäsen Niilo Halme, Edun Herkkukeidas Oy
Minna Jokinen, Sahalahden Broiler Oy
varajäsen Kristiina Heinänen, Saarioinen Oy
Mikko Nummi, Solenis Finland Oy
Kari Tirronen, Nokian Renkaat Oyj

Opiskelijoiden edustajat:
Mira Lehtonen
Aleksi Haapavaara

Oppilaitoksen edustajat:
Hanna Hakala, opettaja
varajäsen Heli Lampinen, opettaja
Heli Laukka, opettaja
varajäsen Jukka Tarvainen, opettaja
Ari Holsti, koulutuspäällikkö
varajäsen Raija Möttönen, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Alisa Sankala

Kauneudenhoito- ja hiusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Elina Mäkinen, Tmi Uniikkia E. Mäkinen
Nina Alqvist, Pirkanmaan hiusyrittäjät ry
Riina Sorjonen, IHANA
Kirsi Oksaharju, M Room M Company Oy (uusi)
Petri Sipiläinen, M Room M Company Oy (uusi)

Opiskelijoiden edustaja:
Julia Siltanen (uusi)
Veera Lehtonen (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Leena Huhta, opettaja
Mirkka Sahlstedt, opettaja
Sisko-Liisa Sillanpää, koulutuspäällikkö
Terhi Rissanen, vs. koulutusalajohtaja (uusi)
Maija Kirvesoja, suunnittelija, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Muun oppilaitoksen edustaja:
Riina Sunila, koulutuspäällikkö, SASKY (uusi)

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Päivi Söderström

Rakennus-, pintakäsittely- ja puualan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Ari Malm, Rakennusliike J. Malm Oy
varajäsen Harri Kaipio, Talonrakennus ry
Pekka Mäki, Lemminkäinen Oyj
varajäsen Heikki Qvick, Skanska Oy
Henrik Bos, INFRA Häme ry
varajäsen Ari-Petri Ojanen, Tampereen Maalaamo Oy
Kai Partanen, Maalausliike Partanen Oy
varajäsen Matti Remes, HL-Group
Janne Väisänen, Rakennusliitto osasto 11
varajäsen Markku Laitila, Rakennusliitto osasto 11
Mikko Ojanen, Puutyöliike Ojanen Oy
Juha Haanpää, STARK
Juha Hannukainen, Muotialan asuin- ja toimintakeskus ry, Työ- ja resurssipaja

Opiskelijoiden edustaja:
Aaron Kotiranta
Jaakko Ilvesmäki
Pauliina Lalli

Oppilaitoksen edustaja:
Markku Syrjälä, opettaja
varajäsen Jarmo Kukkonen, opettaja
Sirkku Liiti, opettaja
varajäsen Jari Honkanen, opettaja
Pekka Pirttiniemi, opettaja
varajäsen Jukka Jussila, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Mika Uronen, vt. koulutuspäällikkö
varajäsen Ilkka Hakala, vs. koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Anssi Palomäki, Silta-Valmennusyhdistys ry
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Kirsti Turkia

Talotekniikan ja kiinteistöpalvelujen ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Olli Mäkinen, Are Oy
varajäsen Miikka Tuominen, Ovenia Oy
Jouni Salo, Tampereen Kiinteistöpojat Oy
Ari Saarinen, Ilmanvaihtotyöt A. Saarinen Oy
varajäsen Jarkko Pajunen, IV-Säätö J. Pajunen Oy
Ilkka Sinisalo, Oy Teknocalor Ab
varajäsen Tapani Kantola, Caverion Suomi Oy
Petri Nykänen, Näsin Vesijohtoliike Oy
varajäsen Jarmo Luukkonen, Calto Tampere Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Shvydkyy Semen (uusi)
Tapio Paavilainen

Oppilaitoksen edustaja:
Petri Jyrinki, opettaja
Jarmo Karttunen, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Armi Salminen, koulutuspäällikkö
Raija Möttönen, koulutuspäällikkö (uusi)

Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Jarkko Auvinen

Kone- ja tuotantotekniikan alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Jukka Nieminen, Teknologiateollisuus ry
Heikki Heiskanen, Sandvik Mining and Construction Finland Oy (uusi)
Tommi Peltonen, ST-Koneistus Oy
Saku Vastamäki, Avant Tecno Oy
Jyrki Tiira, Nomet Oy (muuttunut yritystieto)
Markus Rantala, Tasowheel Systems Oy
Tommi Törnblom, Novacast Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Erik Pasanen
Oskari Teräväinen

Oppilaitoksen edustaja:
Mikko Kukkola, opinto-ohjaaja
Mikko Heikkinen, koulutustarkastaja
Timo Saari, vt koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muiden oppilaitosten edustajat:
Olavi Kopponen, koulutuspäällikkö, TAMK
Marko Kankaanpää, koulutuspäällikkö, TAKK (uusi)
Risto Björn, toimialajohtaja, TAKK, varajäsen (uusi)
Timo Rainio, kehityspäällikkö, Hermia
Jouko Kiviö, tohtorikoulutettava, TTY

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Tuomo Räihä

Tekstiili-, vaatetus- ja taideteollisuusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Virve Pajunen, Taito Pirkanmaa ry
varajäsen Anne Immonen, Contract Deco
Tarja Matikainen, Crafts Factory Oy
varajäsen Jorma Dahlström, Takomala Tmi
Lauri Vartola, Puusepänliike Lauri-Poika Oy
varajäsen Henna Elonen, Dog It Life Ky
Anne-Mari Kaseva, IKEA Communication & Interior Design
varajäsen Nina Mykkänen, Agtuvi Ky
Anne Äikäs, Tmi Vaatturi Anne Äikäs
varajäsen Tuija-Leena Rintala, Eurokangas
Tuija Laaksonen, Sokos Tampere
varajäsen Hannele Teurokoski, Tampereen Teatteri

Opiskelijoiden edustaja:
Veera Laine (uusi)
Aliisa Saarenkari (uusi)
Sofia Kaukoranta (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Jaana Anttila, opettaja
varajäsen Marjo Karikivi, opettaja
Sari Nieminen, opettaja
varajäsen Maarit Kotilainen, opettaja
Merja Sarvala, vt. koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Tommi Skön, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Paula Majava

Liiketoiminnan ja tieto- ja viestintätekniikan ammatillinen neuvottelukunta
entinen nimi: Liiketalouden-, tieto- ja viestintätekniikan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Pasi Borgenström, Tampereen Kauppaseura (muuttunut yritystieto)
Tero Hassinen, Pirkanmaan Osuuskauppa
Peer Haataja, Tampereen kauppakamari
Susanna Mäkiranta, Talenom
Timo Europaeus, LähiTapiola
Mikko Takamäki, K-Rauta

Opiskelijoiden edustaja:
Elli Iso-Tuisku (uusi)
Ida Siltanen

Oppilaitoksen edustaja:
Marika Mäkelä, opettaja (uusi)
Marjo Lamminen, opettaja, varajäsen (uusi)
Mervi Lammi, koulutustarkastaja
Hilkka Pöyliö, koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Ilona Sankkila, suunnittelija, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: _____________________________

Media-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustajat:
Sirpa Virtanen, Hybridiviestintä Effet Oy
Jarmo Lemponen, Yleisradio (YLE)
Julia Jalava, DS Smith
Kari Lintunen, Ahaa Sivunvalmistus Oy
Petri Lounamaa, A-Print Oy
Ilkka Niemi, Tuotantoyhtiö Legenda Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Oona Peltonen
Joel Tiainen

Muun oppilaitoksen edustaja:
Tommi Moilanen, TAMK

Oppilaitoksen edustaja:
Kai Halme, opettaja
Minna Alanko-Pirinen, opettaja
Ari Holsti, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Leo Lähde

Matkailu-, ravitsemis- ja talousalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Päivi Jousmäki, Juvenes
varajäsen Pasi Lepistö, Viikinkiravintola Harald
Ville Virkki, Dream Hostel
Taina Petäjäsoja, Sopimusvuori
Jaana Ahonen, TAMK Campusravita Oy
varajäsen Tommi Mäkelä, Cumulus Resort, Ikaalisten kylpylä
Teija Palomäki, Tampereen Voimia
varajäsen Katri Parkkali, Lempäälän kunta
Timo Nieminen, Original Sokos Hotel Villa
varajäsen Petri Koivisto, Holiday Club Tampereen kylpylä
Pietari Parkkonen, Ravintola Tiiliholvi
varajäsen Liisa Ceylan, Lempäälän kunta
Merja Jokiniemi, Luomuravintola Timjami

Opiskelijoiden edustaja:
Petteri Paakkunainen (uusi)
Taru Karonen, varajäsen (uusi)
Jenna Lehtinen

Oppilaitoksen edustaja:
Marika Leppänen,opettaja
Anita Viitasaari, opettaja
Erja Luttinen, koulutustarkastaja
Raija Möttönen, koulutuspäällikkö
Virpi Siiranen, vt. koulutusalajohtaja
Tommi Skön, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Inna Rokosa

Metsäalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Vesa Kastari, L&T Biowatti Oy

Antti Kiviniemi, Psykoterapiapalvelu Antti Kiviniemi
Janne Vaittinen, UPM Metsä
Esa Poikelispää, Metsä Group
Markku Miikkulainen, Metsätyö Miikkulainen Oy
Pertti Rauva, John Deere Oy
Tuomo Koivunen, Ponsse Oyj
Jaakko Toijala, Mhy Pohjois-Pirkka

Opiskelijoiden edustaja:
Elmeri Myllyniemi (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Mauri Pienimaa, opettaja
Mari Nieminen, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Ida Piltonen

Sosiaali- ja terveysalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Leila Mäkinen, Tampereen kaupunki
Matti Härkönen, Tampereen kaupunkilähetys ry
Merja Hietikko, Ylöjärven kaupunki
Susanna Teuho, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri
Eeva Torppa-Saarinen, Tampereen kaupunki
Jenni Leino, Tampereen kaupunkilähetys ry / Lähtori Peurankallio

Opiskelijoiden edustaja:
Henna Rappu
Jonna Lehto (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Jarmo Alhainen, opettaja
varajäsen Helena Saarnisto,opettaja
Tarja Haapala, koulutuspäällikkö
Marjo Tommiska, koulutuspäällikkö
Marja Toivonen, koulutuspäällikkö
Riitta Silas, vs. koulutuspäällikkö (uusi)
Jaana Virtanen, koulutustarkastaja
Terhi Rissanen, vt. koulutusalajohtaja (uusi)
Maija Kirvesoja, suunnittelija, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Atte Tahvola

Sähkö- ja automaatioalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Kari Palomäki, Onninen Oy
Jarkko Korhola, Sähköliitto (muuttunut yritystieto)
Sami Suomilammi, Sähkösuomilammi Oy
Jouni Isokivi, JIS-Automation Oy
Keijo Koski, Futur-Sähkö Oy
Juho Syrjä, Futur-Sähkö Oy

Opiskelijoiden edustaja:
Topi Kotti
varajäsen Sami Mäkeläinen

Oppilaitoksen edustaja:
Ari Lehtinen, opettaja
varajäsen Seppo Mannila, opettaja
Vesa Helminen, koulutuspäällikkö
Mikko Heikkinen, koulutustarkastaja
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muun oppilaitoksen edustaja:
Martti Honkiniemi, Tampereen ammattikorkeakoulu, lehtori

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Markus Klöf

Tieto- ja tietoliikennetekniikka-alan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Matti Turunen, Sastamalan kaupunki (muuttunut yritystieto)
Mikko Vääränen, Pirkanmaan Konttorikone Oy
Tapani Salminen, Newision Oy
Markus Jaaranen, Nordic EASC Oy (muutos yritystietoihin)

Opiskelijoiden edustaja:
Joni Mutila (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Seppo Laurila, opettaja
varajäsen Seppo Aapa, opettaja
Vesa Helminen, koulutuspäällikkö
Vesa Kalliomäki, vs. koulutusalajohtaja
Marjatta Joenpolvi, palveluvastaava, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri
varajäsen Lauri Pasanen, vs. hallintosihteeri

Muun oppilaitoksen edustaja:
Hanna Kinnari-Korpela, koulutuspäällikkö, TAMK (uusi)

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Katja Karintaus

Turvallisuusalan ammatillinen neuvottelukunta

Työ- ja elinkeinoelämän edustaja:
Esa Karjalainen, Ajan Lukko Oy
Juha-Matti Palo, Prevent 360 Turvallisuuspalvelut Oy
Rami Tuominen, Securitas Oy (uusi)
Joonas Puhakainen, Securitas Oy
Arto Kärki, Pirkanmaan pelastuslaitos
Topi Varho, Pirkanmaan pelastuslaitos
Kimmo Topi, TAYS

Opiskelijoiden edustaja:
Kiia-Pinja Grönholm (uusi)

Oppilaitoksen edustaja:
Marika Peuraniemi, opettaja
Osmo Tahvanainen, koulutustarkastaja
Armi Salminen, koulutuspäällikkö
Ari Mäkitalo, vt. koulutusalajohtaja
Marita Alanen, hallintosihteeri, ammatillisen neuvottelukunnan sihteeri

Koulutuksen järjestäjän edustaja: Vesa Eskola

Päätös

Tampereen seudun ammattiopistoon nimettiin päätösehdotuksessa mainitut ammatillisten neuvottelukuntien edustajat. Liiketoiminnan ja tieto- ja viestintätekniikan ammatillisen koulutuksen neuvottelukuntaan valittiin koulutuksen järjestäjän edustajaksi Katja Karintaus.

Kokouskäsittely

Jussi Kuortti ehdotti, että Liiketoiminnan ja tieto- ja viestintätekniikan ammatillisen koulutuksen neuvottelukuntaan valitaan koulutuksen järjestäjän edustajaksi Katja Karintaus. Ehdotus hyväksyttiin yksimielisesti.

Tiedoksi

ammatillisten neuvottelukuntien uudet jäsenet, Maija Kirvesoja

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusohje

 Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen.

 Oikaisuvaatimusoikeus

 Oikaisuvaatimuksen saa tehdä se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa
 (asianosainen) sekä kunnan jäsen.

 Kuntien yhteisen toimielimen päätökseen saa oikaisuvaatimuksen tehdä myös sopimukseen osallinen kunta ja sen jäsen.

 Oikaisuviranomainen

 Oikaisua haetaan päätösotteessa mainitulta muutoksenhakuviranomaiselta.

 Oikaisuvaatimus tulee toimittaa osoitteella:

 Tampereen kaupunki
 Kirjaamo
 Aleksis Kiven katu 14–16 C, PL 487
 33101 Tampere

 Oikaisun voi lähettää myös virallisen sähköisen asioinnin lomakkeella http://www.tampere.fi/asiointi/ tai sähköpostilla kirjaamo@tampere.fi

 Tampereen kaupunki ei vastaa sähköpostilla lähetetyn oikaisuvaatimuksen tietoturvallisuudesta.

 Oikaisuvaatimusaika

 Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

 Tiedoksisaanti

 Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä
 tietoverkossa. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, 7 päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä, 3 päivän
 kuluttua sähköpostin lähettämisestä, saantitodistuksen osoittamana aikana tai erilliseen tiedoksisaantitodistukseen merkittynä aikana.
 Tiedoksisaantipäivää tai sitä päivää, jona päätös on asetettu nähtäväksi, ei lueta määräaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on
 pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa tehtävän toimittaa ensimmäisenä arkipäivänä sen
 jälkeen.

 Oikaisuvaatimus

 Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen ja se on tekijän allekirjoitettava.

 Oikaisuvaatimus on toimitettava oikaisuvaatimusajan kuluessa oikaisuvaatimusviranomaiselle. Oikaisuvaatimuksen tulee olla perillä
 oikaisuvaatimusajan viimeisenä päivänä ennen viraston aukioloajan päättymistä klo 15.45 mennessä. Oikaisuvaatimuksen lähettäminen
 postitse tai sähköisesti tapahtuu lähettäjän omalla vastuulla.