Alueellinen jätehuoltolautakunta, kokous 8.4.2026

Lataa  Kuuntele 

§ 18 Esitys kunnan toissijaisen vastuun jätetaksan muuttamisesta 15.6.2026 alkaen 

TRE:5008/02.04.03/2025

Valmistelija

  • Suoniemi Jani, Jätehuoltosuunnittelija

Valmistelijan yhteystiedot

Jätehuoltosuunnittelija Jani Suoniemi, puh. 040 596 4737, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Jonna Koivumäki, puh. 040 124 1626, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Alueellinen jätehuoltolautakunta on 17.12.2025 (§ 63) päättänyt kunnan toissijaisen vastuun jätetaksasta 1.1.2026 alkaen (liite 2). Pirkanmaan Jätehuolto Oy on 9.3.2026 kirjeellään ilmoittanut jätehuoltoviranomaiselle, että 15.6.2026 alkaen jäteasemilla ja jätekeskuksissa otetaan käyttöön uusi pientuoja-asiakkaita koskeva maksuperustejärjestelmä. Samassa yhteydessä jätekeskusten itsepalvelupäätteillä asioivien asiakkaiden omatoimisen asioinnin mahdollisuuksia parannetaan aiemmasta. Tämän maksuperustemuutoksen takia jätetaksan 10 §:ään esitetään muutosta. Pirkanmaan Jätehuolto Oy:n esittämä pientuoja-asiakkaita koskeva maksuperustemuutos jäteasemilla ja jätekeskuksissa on esitetty liitteessä 1 (§ 10).

Jätemaksun muodostumisen perusteena käytettäisiin jatkossa jätelajikohtaista tilavuuteen (1 kuutiometri) perustuvaa yksikköhintaa. Pienin maksu per jätelaji määräytyisi jatkossa 0,5 kuutiometrin mukaan, jonka jälkeen noudatettaisiin 1 kuutiometrin tarkkuutta.

Muutos on tarpeen, jotta useampia jätelajeja sisältävän pientuojakuorman maksun määräytyminen toteuttaa jatkossa aiempaa paremmin aiheuttamisperiaatetta ja kannustaa samalla pientuojaa aiempaa enemmän jätteiden lajitteluun. Samalla muutos yksinkertaistaa jätetaksaa ja mahdollistaa kuormakohtaisten jätemaksujen määrittämisen yksinkertaisemmalla laskennalla myös itsepalveluna ja omatoimiasioinnissa. Esitetyn muutoksen arvioidaan olevan asiakkaiden näkökulmasta myönteinen, kun pientuoja-asiakkaan jätemaksu määräytyy jatkossa aiempaa tarkemmalla tasolla tuotetun jätteen lajin ja määrän mukaan. Myös itsepalvelun ja omatoimiasioinnin yksinkertaistuminen arvioidaan asiakkaan näkökulmasta positiiviseksi muutokseksi. Kuutiometrikohtaisen yksikköhinnan laskennassa on käytetty aiempaan tapaan tonniperusteista jätelajikohtaista maksua voimassa olevan taksan perusteita vastaavasti.

Kuntalaisille ja muille asianosaisille on varattava vaikutusmahdollisuus asiaan ennen jätetaksaan esitetyn muutoksen hyväksymistä. Vaikutusmahdollisuuksien varaamisen ja mahdollisten muutosten jälkeen jätetaksa tuodaan hyväksyttäväksi jätehuoltolautakunnalle.

Päätösehdotus oli

Esittelijä

  • Toppila Anu, Jätehuoltopäällikkö

Esitys kunnan toissijaisen vastuun jätetaksan muuttamisesta 15.6.2026 alkaen asetetaan julkisesti nähtäville 15.4. – 14.5.2026 toimialueen kuntien ilmoitustauluille julkiseen tietoverkkoon.

Asianosaisille varataan mahdollisuus lausua mielipiteensä asiasta 14.5.2026 mennessä.

Toimialueen kunnilta pyydetään lausuntoa jätetaksaesityksestä 14.5.2026 mennessä.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Esteellisyys

  • Mari Lind, Mikko Rauva ja Ari Rajamäki ilmoittivat olevansa esteellisiä asian käsittelyyn. Esteellisyydet todettiin hallintolain 28 §:n 1 momentin 5) kohdan perusteella. Lind, Rauva ja Rajamäki poistuivat kokonaan kokouksesta jo ennen § 17 asian käsittelyä.

Tiedoksi

Toimialueen kunnat, kuulutus, Pirkanmaan Jätehuolto Oy, Jonna Wahlroos

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)