Perustelut
Arto Grönroosin valtuustokysely:
Tämän hetken joukkoliikenne ratikan linja ykkösen Lentävänniemen ja Kaupin kampuksen välillä on niin ruuhkainen, että kaikki matkustajat eivät mahdu kyytiin.
- Miten Tampereen kaupunki aikoo toimia ratikan ykköslinjan ruuhkien vähentämiseksi?
- Miten Tampereen kaupunki aikoo kartoittaa ja toteuttaa bussien palauttamisen avustamaan ruuhkahuippujen tasaamista ratikan ykköslinjan rinnalle?
Apulaispormestari Ilkka Porttikiven vastaus Arto Grönroosin valtuustokyselyyn:
1. Miten Tampereen kaupunki aikoo toimia ratikan ykköslinjan ruuhkien vähentämiseksi?
Linjan 1 ruuhkaisuus on alkupäivien jälkeen tasaantunut. Aamuisin ruuhka keskittyy muutamille vuoroille ja silloinkin Lentävänniemestä tultaessa Hiedanrannassa on vielä istumapaikkoja jäljellä. Pahin ruuhkatilanne on iltapäivällä Taysilta Lentävänniemen suuntaan. Silloin ratikka täyttyy seisomakuormaan jo Kaupin kampuksen ja Taysin pysäkeiltä. Ruuhkaisin ratikka on rautatieaseman tienoilla, mutta Pyynikintorille tultaessa matkustajamäärä on jo selvästi vähentynyt.
Näin ison muutoksen jälkeen on hyvä seurata tilannetta ja kerätä kokemuksia. Ensimmäisenä korjaustoimenpiteenä ratikan ja liityntäbussien aikatauluihin tehdään hienosäätöä, jotta niin ratikat kuin bussitkin kulkisivat täsmällisemmin ja vaihdot toimisivat paremmin. Tämän jälkeisiä jatkotoimenpiteitä pohditaan aktiivisesti.
2. Miten Tampereen kaupunki aikoo kartoittaa ja toteuttaa bussien palauttamisen avustamaan ruuhkahuippujen tasaamista ratikan ykköslinjan rinnalle?
Ratikan ruuhkaa on hankalaa lieventää bussilinjaston ratkaisuilla. Bussivaihtoehto ei ole matkustajalle houkutteleva etenkään keskustaan suuntautuvissa matkoissa muun muassa hitaamman matka-ajan vuoksi. Tälläkin hetkellä Taysilta pääsee bussilla keskustaan useammalla linjalla, mutta ne keräävät hyvin vähän nousuja edes iltapäivän pahimpaan ruuhka-aikaan. Ennen ratikkaa liikennöinyt linja 38 keräsi Taysin alueelta Lentävänniemen suuntaan noin 20 nousua ruuhka-ajan vuoroihin 20 minuutin vuorovälillä. Tällaisen linjan lisäämisellä ei saada ruuhkaa poistettua.
Aiemmin ratikkalinja kolmosen ruuhkaisuutta helpotettiin tiheämmällä vuorovälillä. Tihentäminen ei tällä hetkellä ole vaunutilanteen vuoksi mahdollista, mutta lisävaunujen saapuessa käytettäväksi keväämmällä, voidaan tätä mahdollisuutta jälleen hyödyntää tarvittaessa.