Perustelut
Oikeusministeriön ylläpitämää äänioikeustietojärjestelmää on käytetty vaalipäivän äänestyksessä vuoden 2011 eduskuntavaaleista alkaen. Käyttäminen on kunnille vapaaehtoista. Oikeusministeriön tilastojen mukaan äänioikeustietojärjestelmä oli europarlamenttivaaleissa 2024 käytössä yhteensä 213 kunnassa ja 890 äänestysalueella.
Tampereella äänioikeustietojärjestelmä on ollut vaalipäivänä käytössä vuoden 2012 presidentinvaalista alkaen. Kokemukset tietojärjestelmän käytöstä ovat olleet sekä äänestäjien että vaalilautakuntien jäsenten puolelta pääasiassa myönteisiä.
Äänioikeustietojärjestelmän käyttämisen etuna on muun muassa se, että äänestäjiä ei tarvitse etsiä manuaalisen vaaliluettelon sivuilta, vaan äänestäjän äänioikeus selviää suoraan äänioikeusrekisteristä. Äänioikeuden tarkastaminen järjestelmästä tapahtuu nopeimmillaan viivakoodinlukijalla äänestäjän henkilökortista. Myös virheellisten merkintöjen määrä vähenee, kun äänestäjien tiedot haetaan rekisteristä henkilötunnuksella. Lisäksi äänioikeusrekisteristä saadaan nopeasti ja tarkasti tiedot äänestäneiden lukumäärästä.
Käytännössä äänioikeustietojärjestelmän käyttöönotto tapahtuu siten, että keskusvaalilautakunta huolehtii kaikista äänioikeustietojärjestelmän käyttämiseen tarvittavista laitteista ja tietoliikenneyhteyksistä. Vaalilautakunnan tehtävänä on käyttää järjestelmää vaalipäivänä. Vaalilautakunnan toiminta vaalipäivänä on muutoin samanlaista kuin muillakin äänestysalueilla, mutta äänestäjien äänioikeus todetaan ja kirjataan äänioikeustietojärjestelmään perinteisen vaaliluettelon sijasta. Lisäksi vaalilautakunta tallentaa itse alustavan ääntenlaskennan tuloksen vaalitietojärjestelmään. Lautakunnan ei toisin sanoen tarvitse erikseen ilmoittaa alustavan laskennan tulosta keskusvaalilautakunnalle ilmoituskeskukseen. Myös lautakunnan vaalipöytäkirja laaditaan suoraan vaalitietojärjestelmään.
Europarlamenttivaaleissa 2024 äänioikeustietojärjestelmää käytettiin vaalipäivänä Tampereella kaikilla 68 äänestysalueella. Äänioikeustietojärjestelmän käyttöä vaalipäivänä on syytä jatkaa kaikilla äänestysalueilla myös vuoden 2025 alue- ja kuntavaaleissa.
Äänioikeustietojärjestelmää käyttäville vaalilautakunnille järjestetään koulutustilaisuus hyvissä ajoin ennen vaaleja.
Päätösehdotus oli
Esittelijä
Vuoden 2025 alue- ja kuntavaaleissa äänioikeustietojärjestelmää käytetään vaalipäivänä kaikilla 68 äänestysalueella.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.