Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta, kokous 28.10.2026

§ 78 Joukkoliikenteen lippujen hinnat 4.1.2027 alkaen 

TRE:5256/02.04.03/2026

Valmistelija

  • Periviita Mika, Joukkoliikennejohtaja

Valmistelijan yhteystiedot

Joukkoliikennejohtaja Mika Periviita, puh. 050 326 7007, etunimi.sukunimi@tampere.fi, 

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Noora Jalonen, puh. 040 142 4654, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Tampereen seudun joukkoliikenteessä on käytössä kolmen vyöhykkeen maksujärjestelmä. Palvelualue on jaettu vyöhykkeisiin A, B ja C. Joukkoliikenteen päälipputuotteet ovat kerta- ja kausiliput. Niitä voi ostaa AB-, BC- tai ABC-vyöhykkeille. Matkojen hinnoittelu perustuu vyöhykkeiden määrään. Kertalippu on voimassa 90 minuuttia, ja lipun voimassaoloaikana lipulla voi vaihtaa liikennevälineestä toiseen. Kertalipun voi ostaa matkakortilla, lähimaksulla tai Nysse Mobiili -sovelluksella ja ennakkoon tietyistä jälleenmyyntipisteistä.

Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta hyväksyi omalta osaltaan talousarvion vuodelle 2027 kokouksessaan 9.9.2026. Talousarvio sisälsi osana talousohjelmaa tulojen lisäyksinä matkustuksen kasvusta ja lippujen hintojen korotuksesta johtuvaa lipputulojen kasvua 3,4 miljoonaa euroa. Tämä edellyttää keskimäärin noin 4-5 prosentin korotuksia lipun hintoihin. 

Pormestarin talousarvioesityksen valmistelussa on linjattu, että korotus kohdistetaan kertalippuihin ja on suuruudeltaan 20 senttiä aikuisten asiakasryhmässä. Korotuksen suuruus on 2 vyöhykkeen matkoilla matkakortin arvolipulla 8 prosenttia ja mobiilissa sekä lähimaksussa noin 7 prosenttia ja ennakkokertalipulla noin 6 prosentin korotus. Lasten, nuorten ja senioreiden asiakasryhmien 2 vyöhykkeen kertalippuihin on tehty vastaava noin 7-8 prosentin korotus. Kolme vyöhykettä sisältäviin kertailippuihin on tehty saman suuruinen senttimääräinen korotus. 

Tapahtumalipun hintaan esitetään pormestarin talousarvioesityksen linjauksesta johdettuna 15 sentin suuruista hinnankorotusta. Tapahtumalipun hinnaksi esitetään 1,30 euroa/nousu (sis. alv)  tai 2,60 euroa/päivä (sis. alv). 

Peruskoululaisen ryhmälippuun eikä Koululippuun esitetä muutosta.

Lippuvalikoimassa on ollut pitkään 90 vrk kausilippu aikuisten asiakasryhmässä sisältäen 2 vyöhykettä. Uutena lipputuotteena otetaan käyttöön 90 vrk kausilippu 3 vyöhykkeelle 4.1.2027 alkaen. Uuden lipun hinta on 215 euroa.

Uutena lipputuotteena otetaan käyttöön opiskelijan 360 vrk kausilippu Nysse Mobiilissa. Opiskelijan kausilipun voi ostaa 17 vuotta täyttänyt päätoiminen opiskelija, joka opiskelee lukiossa, ammatillisessa oppilaitoksessa, korkeakoulussa tai yliopistossa. Opiskelija-alennuksen piiriin eivät kuulu oppisopimuksella, työvoimapoliittisessa koulutuksessa tai kansanopistoissa opiskelevat, valmentaviin koulutuksiin osallistuvat eikä ulkomailla opiskelevat.

Uudet hinnat tulevat voimaan 4.1.2027 alkaen.

Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunnan johtosäännön mukaisesti lautakunta päättää Tampereen kaupungin hallintosäännön 17 §:n mukaisesti oman tehtäväalueensa osalta palveluista ja tuotteista perittävien maksujen hyväksymisestä.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Periviita Mika, Joukkoliikennejohtaja

Liitteessä 1 esitetty lipputuotteiden hinnasto hyväksytään noudatettavaksi 4.1.2027 alkaen.

Otetaan käyttöön uutena lipputuotteena 90 vrk kausilippu aikuisten asiakasryhmässä myös 3 vyöhykkeen matkoille. Lipun hinta on 4.1.2027 alkaen 215 euroa.

Nysse Mobiilissa otetaan käyttöön uutena lipputuotteena 360 vrk kausilippu opiskelijoiden asiakasryhmässä. Lipun hinta sisältäen 2 vyöhykettä on 4.1.2027 alkaen 340 euroa ja sisältäen 3 vyöhykettä 470 euroa.

Tiedoksi

Tanja Lehtonen, Riikka Salkonen