Perustelut
Nuorisovaltuustojen liiton (Nuva ry) syksyn Aktiivipäivät järjestetään 10.10.-12.10.2025 Oulussa. Aktiivipäivät ABC & HC on viikonlopun mittainen tapahtuma, joka kokoaa yhteen nuorisovaltuutettuja ympäri Suomen. Ohjelma koostuu työpajoista ja puheenvuoroista. Syksyn Aktiivipäivien teema on kestävä kehitys ja tapahtuma toteutetaan yhteistyössä Suomen YK-liiton kanssa.
Nuorisovaltuustosta valitaan kymmenen (10) Aktiivipäiville lähtijää, joille korvataan tapahtuman osallistumismaksu ja kulut matkoista Oulun ja Tampereen välillä nuorisovaltuuston budjetista. Halutessaan nuori voi myös osallistua omakustanteisesti ilman kokouspäätöstä.
Early bird-ilmoittautuminen on auki 25.–31.8. Early bird-ilmoittautumisella Nuva ry:n jäsenen osallistumismaksu tapahtumasta on 110 €. Niille, jotka eivät ole Nuva ry:n jäseniä, tapahtuman early bird-hinta 130 €.
Varsinainen ilmoittautuminen on aikavälillä 1.–21.9. Tänä aikana ilmoittautuneille Nuva ry:n jäsenille osallistumismaksu tapahtumasta on 170 € ja ei-jäsenille 190 €.
Valittujen lähtijöiden tulee ensi saada lupa lähtöön huoltajaltaan kaupungin kirjallisella lomakkeella ja sen jälkeen ilmoittautua itsenäisesti lähtijäksi Nuorisovaltuustojen liiton nettisivuilla. Nuoret osallistuvat tapahtumaan huoltajien vastuulla. Nuorisovaltuuston nuoriso-ohjaaja ei osallistu tapahtumaan.
Ilmoittautuminen on sitova ja mikäli ilmoittautunut nuori estyy lähtemästä päiville, siirtyy osallistumismaksu kotitalouden maksettavaksi, ellei nuorella ole esittää estymiselleen lääkärintodistusta.
Päätösehdotus oli
Nuorisovaltuusto valitsee kymmenen (10) Aktiivipäiville lähtijää, joille korvataan tapahtuman osallistumismaksu ja kulut matkoista Oulun ja Tampereen välillä nuorisovaltuuston budjetista.
Kokouskäsittely
Edustajat valittiin kahdessa vaiheessa.
Kiinnostuksensa tehtävään esittivät Mette Kämäräinen, Emilia Mäntyharju Geng Haiyue, Saara Kosonen, Juhani Roponen, Venla Vuorinen, Julia Kekki, Samu Rinne, Fiona Hussey, Maija Vanhala, Jesse Heikkilä, Jasper Urrila sekä Yasmeen Shaath. Shaath jättäytyi kuitenkin pois ehdolta.
Kokous päätti asettaa ensisijalle ne ehdokkaat, jotka eivät ole ennen olleet Aktiivipäivillä. Tällä perusteella valittiin Aktiivipäiville lähtijöiksi Fiona Hussey, Maija Vanhala, Emilia Mäntyharju ja Geng Haiyue.
Loput kuusi paikkaa täytetiin suljetulla lippuäänestyksellä. Vaalissa ehdolla olivat Mette Kämäräinen, Saara Kosonen, Juhani Roponen, Venla Vuorinen, Julia Kekki, Samu Rinne, Jesse Heikkilä ja Jasper Urrila.
Äänioikeudellisia oli 29. Äänioikeudellisia olivat kaikki kokouksessa läsnä olleet nuorisovaltuuston jäsenet ja varajäsenet.
Vaali
Vaalissa annettiin 29 ääntä. Kuusi eniten ääntä saanutta ehdokasta olivat Mette Kämäräinen, Juhani Roponen, Saara Kosonen, Venla Vuorinen, Julia Kekki ja Samu Rinne.
Tiedoksi
Valitut, Freja Harjunheimo, Teemu Illikainen
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.
Aktiivipäiville lähtijöiksi valittiin Mette Kämäräinen, Emilia Mäntyharju, Geng Haiyue, Saara Kosonen, Juhani Roponen, Venla Vuorinen, Julia Kekki, Samu Rinne, Fiona Hussey ja Maija Vanhala.