Tampereen nuorisovaltuusto, kokous 11.1.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 16 Edustajien ja varaedustajien valinta asunto- ja kiinteistölautakuntaan vuodeksi 2025 

TRE:31/00.01.03/2025

Valmistelija

  • Naukkarinen Jenna, Nuoriso-ohjaaja

Valmistelijan yhteystiedot

Nuoriso-ohjaaja Jenna Naukkarinen, puh. 050 385 0222, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Nuoriso-ohjaaja Jenna Naukkarinen, puh. 050 385 0222, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Nuorisovaltuusto voi nimetä kaksi (2) varsinaista edustajaa ja kaksi (2) varaedustajaa kaupunginvaltuustoon ja kaupunginhallituksen päättämiin kaupungin toimielimiin. Läsnäolo-oikeutta ei kuitenkaan voida antaa silloin, kun käsiteltäviin asioihin sisältyy salassa pidettäviä tietoja.

Nuorisovaltuuston edustajat ja varaedustajat asunto- ja kiinteistölautakunnassa voivat olla joko nuorisovaltuuston jäseniä tai varajäseniä.

Nuorisovaltuuston jäsen saa edustaa nuorisovaltuustoa yhdessä (1) kaupungin toimielimessä kerrallaan varsinaisena edustajana.

Asunto- ja kiinteistölautakunnan kokoukset keväällä 2025 pidetään seuraavina päivinä alkaen kello 16.00:

torstai 23.1.2025
torstai 20.2.2025
torstai 20.3.2025
torstai 10.4.2025
torstai 8.5.2025
torstai 12.6.2025

Päätösehdotus oli

Nuorisovaltuusto valitsee kaksi (2) varsinaista edustajaa ja kaksi (2) varaedustajaa asunto- ja kiinteistölautakuntaan vuodeksi 2025.

Päätös

Edustajiksi asunto- ja kiinteistölautakuntaan vuodeksi 2025 valittiin Jasper Urrila ja Helmi Salmelin. 1. varaedustajaksi valittiin Miio Leino ja 2. varaedustajaksi valittiin Aarre Lantelankallio.

Kokouskäsittely

Ehdolle asettuivat Helmi Salmelin, Aarre Lantelankallio, Miio Leino, Jasper Urrila ja Jesse Heikkilä. Ehdokkaat pitivät max. 30 sek puheet ja sen jälkeen äänestettiin.

Vaali

Annetut äänet: 30 ääntä Jasper Urrila, 16 ääntä Helmi Salmelin, 16 ääntä Miio Leino, 7 ääntä Aarre Lantelankallio, 4 ääntä Jesse Heikkilä ja tyhjiä 5 ääntä.

Suoritettiin arvonta Helmi Salmelinin ja Miio Leinon välillä ja sen voitti Helmi Salmelin. Täten Helmi Salmelin valittiin varsinaiseksi edustajaksi ja Miio Leino 1. varaedustajaksi.

Tuloksen mukaisesti asunto- ja kiinteistölautakunnan varsinaisiksi edustajiksi valitaan Jasper Urrila ja Helmi Salmelin sekä 1. varaedustajaksi Miio Leino ja 2. varaedustajaksi Aarre Lantelankallio.

Tiedoksi

Valitut, luottamushenkilömuutokset, Jenna Naukkarinen