§ 34 Matkapuhelimen luontoisedun myöntäminen kestävä kaupunki -palveluryhmässä

Lataa  Kuuntele 

TRE:1137/01.03.02/2025

Päätöspäivämäärä

19.2.2025

Päätöksen tekijä

Johtaja, kaupunkiympäristön palvelualue

Valmistelijan yhteystiedot

HR-asiantuntija Nina Vanhanen, puh. 041 730 8135, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Johdon assistentti Katri Naulo, puh. 040 801 6003, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Päätöksen perustelut

Mobiili-​ ja puhelinasioista on annettu konsernimääräys 15.1.2014 (TRE: 411/00.01.01/2014). Verottajan mukaan työnantajan palkansaajalle kustantama matkapuhelin on luontoisetu,​ joka kattaa yksityisten puheluiden ja viestien aiheuttamat kustannukset. Tällainen puhelinetu kuuluu luontoisetuna henkilöille,​ joiden tavoitettavuus on työajan ulkopuolella välttämätöntä. Puhelinetu voi kuulua henkilöille,​ jotka työtehtävissään tarvitsevat tavoitettavuutta työajan ulkopuolella (esimerkiksi kriisitilanteet,​ hälytykset sekä yhteiskunnan elintärkeisiin toimintoihin tai muihin virka-​ajan ulkopuolellakin kriittisiin asioihin liittyvien asioiden,​ palveluiden tai tietojärjestelmien vastuu-​ tai yhteyshenkilöt).

Johtajan päätösvalta asiassa perustuu konsernijohtajan päätökseen 15.5.2024 § 104 (konsernijohtajan palvelussuhdeasioita koskevan päätösvallan siirto, delegointimatriisi).

Päätös

Ympäristöjohtaja Miira Riipiselle myönnetään matkapuhelimen käyttöoikeus luontoisetuna 3.3.2025 alkaen.

Matkapuhelimen käytössä tulee noudattaa asiasta annettua kaupungin konsernimääräystä.

Allekirjoitus

Johtaja Mikko Nurminen

Organisaatiotieto

Tampere

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)