Perustelut
Vaalilain 35.1 §:n mukaan ehdokashakemukset käsittelevän viranomaisen on tutkittava, onko ehdokashakemukset ja ilmoitukset vaaliliitosta ja yhteislistasta jätetty sille laissa säädetyssä määräajassa ja onko asiakirjat laadittu laissa tai sen nojalla säädetyin tai määrätyin muodoin sekä ovatko ehdokkaat vaalikelpoisia ja onko heidän ehdokkuudelleen muutoin laissa säädettyä estettä.
Vaalilain 36.3 §:n mukaan puolueen, yhteislistan tai yhteislistaan kuulumattoman valitsijayhdistyksen vaaliasiamiehelle on viipymättä huomautettava, jos:
1) ehdokashakemusta taikka ilmoitusta vaaliliitosta tai yhteislistasta ei ole tehty tämän lain tai sen nojalla annettujen määräysten mukaisesti taikka ehdokashakemukseen ei ole liitetty tässä laissa edellytettyjä asiakirjoja;
2) ehdokashakemusasiakirjoja ei muusta kuin 1 kohdassa mainitusta syystä voida pitää lainmukaisina; taikka
3) ehdokkaaksi on asetettu henkilö, joka ei ole vaalikelpoinen tai joka on asetettu samoissa vaaleissa ehdokkaaksi kahdella tai useammalla listalla.
Vaalilain 38 §:n mukaan vaaliasiamiehillä, joille huomautuksia on tehty, on oikeus viimeistään 32. päivänä (12.3.2025) ennen kuntavaalien vaalipäivää ennen kello 16 tehdä huomautuksista johtuvat oikaisut sekä täydentää ehdokashakemusta ja siihen liitettyjä asiakirjoja.
Keskusvaalilautakunnan henkilöstö on käynyt läpi kuntavaaleihin saapuneet ehdokasasetteluasiakirjat. Ehdokasasetteluasiakirjat liitteineen olivat nähtävillä kokouksessa.
Kansallinen Kokoomus r.p.:n vaaliasiamies on 28.2.2025 jättänyt keskusvaalilautakunnalle selvityksen ehdokas Timo Antikaisen vaalikelpoisuudesta. Keskusvaalilautakunta piti annettua selvitystä riittävänä. Timo Antikaista on pidettävä vaalikelpoisena vuoden 2025 kuntavaaleissa. Antikainen on kaupungin palveluksessa nimikkeellä elinkeinojohtaja. Antikainen ei elinkeinojohtajana kuitenkaan toimi kaupunginhallituksen tai lautakunnan tehtäväalueen johtavassa tehtävässä tai sellaiseen rinnastettavassa vastuullisessa tehtävässä eikä hän muutoinkaan ole vaalikelvoton valtuustoon (kuntalaki 72 §). Elinkeinojohtajan vaalikelpoisuutta arvioitaessa on otettu huomioon muun ohella elinkeinojohtajan työtehtävät sekä se, että elinkeinojohtajalta puuttuu suora hallinnollinen esittely- ja valmisteluvastuu lautakunnalle. Elinkeinojohtaja ei ole palvelualuejohtajan varahenkilö eikä hän kuulu palvelualueen johtoryhmään eikä hänellä ole alaisia. Elinkeinojohtajan tehtävään ei kuulu julkisen vallan käyttöä eikä hänellä ole siirrettyä päätösvaltaa lukuun ottamatta oikeutta tehdä oman johtamansa toiminnan (elinkeinopalvelut) osalta hankintapäätös vuosisuunnitelman puitteissa enintään 15 000 euron arvioisissa hankinnoissa. Elinkeinojohtajan toimenkuvaan kuuluvan tehtäväkokonaisuuden merkitys koko kaupungin toiminnan kannalta on myös vähäinen.
Kansallinen Kokoomus r.p.:n vaaliasiamies on 28.2.2025 jättänyt keskusvaalilautakunnalle selvityksen ehdokas Jocka Träskbäckin vaalikelpoisuudesta. Keskusvaalilautakunta piti annettua selvitystä riittävänä. Jocka Träskbäckia on pidettävä vaalikelpoisena vuoden 2025 kuntavaaleissa. Träskbäckin vaalikelpoisuus Tampereen kuntavaaleissa 2025 on kyseenalaistettu ulkopuolisten tahojen toimesta, koska hänen on väitetty asuvan edelleen Lempäälässä. Vaalikelpoinen kunnan luottamustoimeen on henkilö, jonka kotikunta kyseinen kunta on (yleinen vaalikelpoisuus, kuntalaki 71 §:n 1-kohta). Kotikuntalain 2 §:n mukaan henkilön kotikunta on jäljempänä kotikuntalaissa säädetyin poikkeuksin se kunta, jossa hän asuu. Jos henkilöllä on käytössään useampia asuntoja, hänen kotikuntansa on se kunta, jota hän perhesuhteidensa, toimeentulonsa tai muiden vastaavien seikkojen johdosta itse pitää kotikuntanaan ja johon hänellä on edellä mainittujen seikkojen perusteella kiintein yhteys. Väestötietojärjestelmän merkinnän mukaan Träskbäck on ollut tamperelainen 9.12.2024 lähtien. Myös Träskbäck itse pitää antamassaan selvityksessä (salainen JulkL 24 §:n 32-kohta) omana kotikuntanaan Tamperetta. Keskusvaalilautakunnalla ei ole erityisiä perusteita poiketa väestötietojärjestelmän merkinnästä ottaen erityisesti huomioon Träskbäckin selvityksessään mainitsemat seikat. Myös objektiivisesti havaittavien tosiseikkojen (työ, yhdistystoiminta, asunnot, vapaa-aika) mukaan hänellä on kiintein yhteys Tampereeseen. Kysymys on kokonaisharkinnasta, jossa millekään yksittäiselle tosiseikalle ei sellaisenaan tule antaa ratkaisevaa merkitystä. Träskbäckin kotikuntana on pidettävä Tamperetta.
Puolueen ja valitsijayhdistyksen vaaliasiamiesten on vakuutettava ehdokashakemuksessa, että ehdokkaat ovat vaalikelpoisia (vaalilaki 153 ja 155 §).
Ehdokkaaksi asetetun henkilön vaalikelpoisuuden ratkaisee kunnan keskusvaalilautakunta käsitellessään ehdokashakemukset. Tulkinnanvaraisessa tilanteessa oikeusministeriön ja Kuntaliiton ohjeena on, ettei henkilöä poisteta ehdokaslistalta. Jos henkilö on perusteetta poistettu ehdokaslistalta, on mahdollista, että vaalit valituksen johdosta kumotaan ja joudutaan toimittamaan uudelleen. Jos henkilö jätetään ehdokaslistalle ja myöhemmin valituksen johdosta todetaan, ettei hän ole ollut vaalikelpoinen, henkilön äänet tulevat sen vaaliliiton, puolueen tai yhteislistan hyväksi, johon ehdokas kuuluu, ja vaalin tulosta oikaistaan (vaalilaki 88 ja 103 §).
Keskusvaalilautakunta ei kokouksessaan tehnyt huomautuksia vaaliasiamiehille.
Päätösehdotus oli
Esittelijä
Keskusvaalilautakunta päättää tarkastaa ehdokasasettelua koskevat asiakirjat ja todeta niiden olevan laadittu vaalilain mukaisesti.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.