Perustelut
Helmikuun kokouksessa todettiin, että Vammaisneuvostolle on tullut useita yhteydenottoja uimahallien hinnoitteluista. Pääsymaksun maksaminen koetaan vaikeana kaupungin liikuntapalveluissa nyt kun Nysse-matkakortin käyttö on loppunut.
Vammaisneuvosto oli asiasta yhteydessä yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistoon. Valtuutettu totesi vastauksessaan seuraavaa ” Yhdenvertaisuusvaltuutettu pyytää siksi Tampereen kaupungin yhdenvertaisuuskoordinaattoria ystävällisesti kertomaan 14.3.2025 mennessä, millaisiin toimenpiteisiin Tampereen kaupunki aikoo ryhtyä vammaisneuvoston 18.2.2025 kokouksessa käydyn keskustelun perusteella sen mahdollistamiseksi, että myös ne henkilöt, joilla ei ole tosiasiallista mahdollisuutta ostaa edullisempaa QR-lippua verkkokaupan kautta, voisivat ostaa saman hintaisen lipun muulla ostotavalla.”
Yhdenvertaisuuskoordinaattorin yhdessä kaupungin liikuntapalvelujen ja hallintopäällikön kanssa muotoilema vastaus on seuraava.
” Tampereen uimahalleissa ja kuntosaleilla oli vuodesta 1999 saakka mahdollisuus maksaa sisäänpääsymaksu Tampereen matkakortilla. Tällä maksutavalla asiakas toimi itsepalvelutyyppisesti eikä sisäänpääsy edellyttänyt henkilökunnan palvelua. Koska maksutapa vähensi henkilökunnan tarvetta, annettiin maksutavalla noin 25 prosentin alennus uimahallimaksusta. Esimerkiksi aikuisen kertamaksu lippukassalta ostettuna maksoi 8,90 euroa ja vastaava matkakortilla maksettuna 6,85 euroa.
Yhteistyö matkakortin osalta päättyi tammikuussa 2025. Vuoden 1999 jälkeen teknologioissa on tapahtunut muutos ja maksaminen on siirtynyt pitkälti verkkomaksamiseksi. Matkakortin tilalle otettiin käyttöön ennakkolipputyyppinen verkkomaksu, jolla toiminta tapahtuu itsepalveluna ja jolle on perusteet antaa vastaava alennus kuin Tampereen matkakortilla maksettaessa oli. Ennakkolippu on voimassa 30 vuorokautta ostopäivästä.
Vastauksena yhdenvertaisuusvaltuutetulle toteamme, että mikäli asiakkaalla ei ole yhdenvertaisuuslain mukaisesti vammansa tai terveydentilansa takia mahdollisuus käyttää verkkokauppaa ja ostaa QR-koodilippua on se mahdollista ostaa ennakkoon Tampereen kaupungin liikuntapalvelujen osoitteessa Ratinan rantatie 1 sijaitsevasta asiakaspalvelupisteestä sen aukioloaikoina (ti-to klo 10.00–15.30). Myös ne henkilöt, joilla ei ole tosiasiallista mahdollisuutta ostaa edullisempaa QR-lippua verkkokaupan kautta, voivat ostaa saman hintaisen lipun Ratinan asiakaspalvelupisteestä. Lisäksi apuvälinettä ja/tai valkoista keppiä käyttävä henkilö, jolla on EU:n vammaiskortti, voi lunastaa lipun uimahallien lippukassoilta. Tällöin vammaisille asiakkaille ei synny ylimääräisiä kuljetuspalvelumaksuja Ratinan asiakaspalvelupisteessä käymisestä.
Lisäksi yli 65v. senioreille on mahdollisuus maksuttomaan uimahallikäyntiin arkisin 9.00-15.00 välillä.
Tarkennetut ohjeet päivitetään Tampereen kaupungin liikunnan verkkosivuille.”
Päätös
Jäädään odottamaan yhdenvertaisuusvaltuutetun vastautsa kaupungin vastaukseen.