§ 12 Lausunto Remeo Refining Oy:n ympäristölupahakemuksesta, Mineraalitie 8, Kangasala

Lataa  Kuuntele 

TRE:4710/11.01.02/2025

Päätöspäivämäärä

3.9.2025

Päätöksen tekijä

Ympäristöpäällikkö, Kaupunkiympäristön palvelualue

Valmistelijan yhteystiedot

Ympäristötarkastaja Pasi Päivärinne, puh. 050 521 5187, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Vs.ympäristöpäällikkö Sari Sassi, puh. 050 328 5969, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Päätöksen perustelut

Asia

Kangasalan kaupungin ympäristönsuojeluviranomainen pyytää Tampereen kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisen lausuntoa Remeo Refining Oy:n ympäristölupahakemuksesta, joka koskee jätteen käsittelytoimintaa Tarasten kiertotalousalueella osoitteessa Mineraalitie 8, Kangasalla. Lausunto on pyydetty antamaan Lupapisteessä 12.9.2025 mennessä. Lausunnon on valmistellut ympäristötarkastaja Pasi Päivärinne.

Tampereen kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisena toimii yhdyskuntalautakunnan ympäristö- ja rakennusjaosto, joka on kokouksessaan 3.6.2025 § 42 siirtänyt toimivaltaansa lausuntojen antamiseen liittyvissä asioissa ympäristöpäällikölle.

Remeo Refining Oy hakee ympäristölupaa jätemateriaalien käsittely- ja siirtokuormausaseman toiminnalle Tarasten kiertotalousalueella sijaitsevalla kiinteistöllä. Suunniteltu toiminta on pääasiallisesti kierrätyspolttoaineen ja kuitukierrätysjakeiden (paperi, pahvi, kartonki ja muovi) vastaanottamista ja välivarastoimista valmiiksi paalattuna sekä jätepuun vastaanottamista ja käsittelyä hakkeeksi. Materiaaleja toimitetaan asemalta kierrätykseen ja hyödynnettäväksi energian tuotannossa kysynnän mukaan. Asemalla voidaan lisäksi vastaanottaa pienimuotoisesti myös rakennus- ja purkujätettä sekä SER- ja vaarallisia jätteitä siirtokuormattavaksi, lähinnä palvelua täydentävänä toimintana. Vastaanotettava jätemäärä on enintään 18 400 tonnia vuodessa ja varastointimäärä kerralla enintään 10 450 tonnia. Kokonaisvarastomäärästä enintään 50 tonnia on vaaralliseksi luokiteltavaa jätettä ja SER-jätettä.

Hakemuksessa on esitetty, että toiminta-alueella muodostuvia hulevesiä tarkkaillaan siten, että Tarasten kiertotalousalueen hulevesijärjestelmään purettavista vesistä otetaan näyte kerran vuodessa - joka toinen vuosi keväällä ja joka toinen vuosi syksyllä sellaiseen aikaan, kun hulevesiä voidaan olettaa muodostuvan. Näyte otetaan viivytysrakenteesta poistuvasta vedestä purkuputken päästä tai näytteenottokaivosta. Näytteet ottaa ja toimittaa laboratorioon vesinäytteenottoon perehtynyt henkilö. Näytteistä analysoidaan pH, kiintoaine, sähkönjohtavuus ja öljyhiilivetypitoisuus. Päästötarkkailusta saadut tulokset toimitetaan tiedoksi Kangasalan kaupungin ympäristönsuojeluviranomaiselle. Toiminnan vaikutuksia tarkkaillaan käyttö- ja päästötarkkailun perusteella.

Lausunto

Tampereen kaupungin ympäristönsuojeluviranomaisen näkemyksen mukaan hakemuksessa esitetty hulevesien tarkkailu ei ole riittävää. Kiinteistöllä muodostuvien  hulevesien laatua tulee tarkkailla tontin hulevesien viivytysrakenteesta poistuvasta vedestä kaksi kertaa vuodessa (kevät, syksy). Vesinäytteistä tulee analysoida pH, kiintoaine, sameus, sähkönjohtavuus, mineraaliöljyt, biologinen hapenkulutus (BOD), kemiallinen hapenkulutus (COD), lyijy, kupari, kromi, arseeni, nikkeli, sinkki, kadmium ja sulfaatti.

Näytteenoton yhteydessä tulee mitata viivytysrakenteesta poistuvan veden virtaama ja lämpötila.

 

Päätös

Annetaan Kangasalan kaupungin ympäristönsuojeluviranomaiselle Remeo Refining Oy:n ympäristölupahakemuksesta oheinen perusteluissa esitetty lausunto.

Allekirjoitus

Vs. ympäristöpäällikkö Sari Sassi

Organisaatiotieto

Tampere

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)