Perustelut
Saarenkanta-nimistä tilaa 837-505-3-21 koskeva kiinteistönluovutusilmoitus on saapunut Tampereen kaupungille 18.9.2025. Kauppakirja on allekirjoitettu 26.8.2025 ja kauppahinta oli 600 000 euroa.
Kuntien etuostoa koskevan lain perusteella kaupungilla on oikeus käyttää etuostoa, jos kaupan kohteen pinta-ala on yli 5000 m2 ja kiinteistön saaminen kaupungin omistukseen edistää yhdyskuntarakentamista ja se soveltuu virkistys- ja suojelualueeksi.
Tarkastetussa ja vahvistetussa Nurmi-Sorilan osayleiskaavassa tila on osoitettu asunto-alueeksi (A-6) ja virkistysalueeksi. A-6-alueelle saa sijoittaa yksityisiä palveluja sekä matkailua palvelevia toimintoja. Kiinteistön alueella on paikallisesti ja kulttuurihistoriallisesti arvokas rakennus, jonka perusparantaminen, korjaaminen ja vähäinen laajentaminen sallitaan. Kiinteistöllä sijaitsee vuonna 1787 rakennettu vapaa-ajanrakennus, rantasauna sekä 2 talousrakennusta. Näsijärven rantaviivaa on noin 530 m ja tilan pinta-ala on 3,358 ha. Kaupan kohde käsittää laajan alueen yleiskaavan mukaista virkistysaluetta ja uimaranta-alueen. Ottaen huomioon kaupan kohteen sijainnin, rantaviivan pituuden ja olemassa olevan rantarakennuspaikan arvon, kauppahinta vastaa kohteen käypää markkina-arvoa.
Kaupungin omistukseen tuleva oleva kiinteistö edistää Nurmi-Sorilan alueen tulevaa asemakaavoittamista ja yhdyskuntarakentamista sekä osayleiskaavassa asetettuja tavoitteita.
Menettelystä
Etuosto-oikeuden käyttö on Tampereen kaupungin maapolitiikan linjauksien mukainen maanhankintakeino. Etuosto on lakiin perustuva kaupungin maapolitiikan toteuttamisväline, jota käyttämällä kaupungilla on oikeus laissa säädetyin edellytyksin ja rajoituksin lunastaa myyty kiinteistö tulemalla kauppakirjassa mainitun ostajan sijaan. Etuostossa kaupungin on 600 000 euron suuruisen kauppahinnan lisäksi korvattava ostajalle kauppaan liittyvät suoranaiset kulut sekä suoritettava kustannuksille korkolain (633/1982) 3 §:n 2 momentin mukainen korko.
Etuosto-oikeutta ei voi käyttää vain tiettyyn osaan kaupankohdetta.
Etuosto-oikeutta voidaan käyttää maan hankkimiseksi yhdyskuntarakentamista sekä virkistys- ja suojelutarkoituksia varten. Perusteet etuosto-oikeuden käyttämiselle ovat tältä osin olemassa virkistys- ja suojelualueiden tavoitteiden täyttämiseksi. Etuosto-oikeuden käyttämistä koskeva päätös on tehtävä kolmen kuukauden kuluessa luovutuskirjan oikeaksi todistamisesta.
Selvityksen mukaan myyjä ja ostaja eivät ole keskenään sellaista sukua, joka estäisi etuosto-oikeuden käytön (etuostolaki 5 § 1 mom.). Lisäksi ei ole ilmennyt mitään sellaista, että myyjän ja ostajien välinen suhde, luovutuksen ehdot tai muut olosuhteet huomioon ottaen etuosto-oikeuden käyttämistä olisi pidettävä ilmeisen kohtuuttomana (etuostolaki 6 §).
Hallintosäännön (2.9.2025) 14.2 § 24. kohdan mukaan kaupunginhallitus päättää etuosto-oikeuden käyttämisestä.
Kiinteistön kauppakirja ja kartat ovat tämän asian liitteenä.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Yli-Rajala Juha, Konsernijohtaja
Tampereen kaupunki käyttää etuostolaissa tarkoitettua etuosto-oikeuttaan tilaa Saarenkanta 837-505-3-21 koskevassa 26.8.2025 allekirjoitetussa kiinteistökaupassa.
Kauppahinta 600 000 euroa ja etuosto-oikeuden käyttämisestä aiheutuvat muut kulut korkoineen maksetaan ostajalle vuoden 2025 maanhankintaan varatuista määrärahoista.