Päätöksen perustelut
Pirkanmaan kaarikoirat ry hakee yhteisöllisen toiminnan kerta-avustusta 2000 euroa Tytöt shreddaa -tapahtumien järjestämiseen. Hakemuksessa toivotaan, että avustus maksettaisiin etukäteen.
Kaupunginhallituksen hyväksymässä (13.1.2025 §8) Tampereen kaupungin avustusten ja apurahojen yleiset periaatteet -asiakirjassa ja kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan hyväksymässä (4.12.2024 § 154) Tampereen kaupungin hyvinvoinnin edistämisen avustusten myöntämisperusteet -asiakirjassa määritellään hyvinvoinnin edistämiseen myönnettävien avustusten myöntämisperusteet. Yhteisöllisen toiminnan kerta-avustukset ovat osa hyvinvoinnin edistämisen kohdeavustusten avustuskokonaisuutta.
Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan päättämien hyvinvoinnin edistämisen avustusten myöntämisperusteiden mukaan yhteisöllisen toiminnan kerta-avustusta myönnetään asukkaiden ja yhteisöjen kertaluontoiseen tai projektinomaiseen omaehtoiseen toimintaan tai säännöllisen toiminnan käynnistämiseen. Avustuksen tavoitteena on tukea yhteisöllisyyttä ja yhteisöjen kehittymistä, asukkaiden hyvinvointia ja yhdessä tekemistä, yhdenvertaisuutta ja kestävää elämäntapaa.
Tytöt shreddaa projektin tarkoitus on luoda tytöille ja sukupuolivähemmistöön kuuluville turvallista tilaa skeittaukseen sekä muuttaa skeittikulttuuria inklusiivisemmaksi ja yhteisöllisemmäksi. Tapahtumat ovat ilmaisia ja järjestäjältä saa lainaan lautoja ja suojia. Koko päivän ilmainen talvitapahtuma 14.2.2026 kerää yhteen tyttöskeittarit. Tapahtumassa on aloittelijoiden opastusta, matalankynnyksen kisailua, vaihtotori ja mm. kehonhuoltoa ja musiikkiesitys. Tarkoitus on järjestää erityisesti maahanmuuttajataustaisille tytöille ilmainen skeittiopastus ja lajitutustuminen. Kesällä 2026 järjestetään matalan kynnyksen joukkuekisa, jossa vähintään yli puolet joukkueesta on kohderyhmään kuuluvia. Kisasta luodaan videokooste, jolla tuodaan tyttöskeittausta näkyviin. Avustuksella katetaan tapahtumien järjestämisen mm. palkka- ja palkkiokuluja ja tarvike- ja materiaalikuluja.
Sama hakija voi saada yhteisöllisen toiminnan kerta-avustusta pääsääntöisesti vain kerran vuodessa. Samaan tarkoitukseen voi Tampereen kaupungilta saada avustusta ainoastaan yhden avustuksen muodossa. Hakijalle ei ole myönnetty yhteisöllisen toiminnan kerta-avustusta Tytöt shreddaa -toimintaan aikaisemmin. Pirkanmaan kaarikoirat ry:lle on myönnetty Tampereen kaupungin tila-avustus vuodelle 2025, jos yhdistykselle myönnetään vuodelle 2026 Tampereen kaupungin avustus tilakuluihin, ei yhteisöllisöllisen toiminnan kerta-avustusta saa käyttää saman tilan vuokra- tmv. käyttökuluihin.
Perustellusta syystä voidaan avustuksen myöntäjän kirjallisella luvalla avustuksen käyttöaikaa jatkaa enintään projektin toteuttamisvuoden loppuun. Mahdollista käyttöajan jatkamista tulee hakea. Hakemus toimitetaan sähköpostitse osoitteella kirjaamo@tampere.fi.
Kerta-avustus maksetaan jälkikäteen syntyneiden kulujen perusteella sähköistä käyttöselvityslomaketta vastaan. Yhteisöllisen toiminnan kerta-avustus voidaan perustellusta syystä maksaa hakijalle myös etukäteen. Hakija hakee maksua etukäteen kevään aikana toteutettavan toiminnan etukäteen koituvien kulujen kattamiseksi. Avustus esitetään maksettavaksi hakijalle etukäteen. Avustuksen maksu etukäteen katsotaan perustelluksi pitkäkestoisen toiminnan turvaamiseksi.
Kaupungin ulkopuolisten toimijoiden tulee toimittaa raportin lisäksi käyttöselvitys aiheutuneista kuluista. Käyttöselvityslomakkeen mukaan tulee liittää kuitit, jos maksettava summa on yli 500 euroa. Jos maksettava tuki on tätä pienempi, tulee tuen saajan säilyttää kuitit itsellään vuoden ajan tuen maksamisesta mahdollisia pistotarkistuksia varten. Tositteiksi kelpaavat oikeaksi todistetut kuittikopiot.
Poikkeuksena ovat kuitenkin palkanmaksuun liittyvät kuitit, jotka pitää toimittaa käyttöselvityslomakkeen liitteenä myös alle 500 euron kerta-avustuksista. Kun kerta-avustuksella maksetaan palkkoja tai palkkioita, hakijan tulee toimittaa käyttöselvityslomakkeen yhteydessä palkanmaksuun liittyvät maksutositteet, joista näkyy, että hakija on palkanmaksun lisäksi huolehtinut työeläkemaksuista, työttömyysvakuutusmaksuista ja muista pakollisista palkanmaksun sivukuluista. Erityisesti yksityishenkilöiden ja työryhmien kohdalla palkkojen ja palkkioiden maksuun suositellaan palkka.fi -järjestelmää.
Käyttöselvityslomake löytyy Tampereen kaupungin verkkosivuilta.
Päätösvallan peruste: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan toimivallan siirto viranhaltijoille 15.5.2025 alkaen (Kuvala 14.5.2025 § 74) Sivistyspalvelujen palvelualueen johtaja päättää kohdeavustusten myöntämisestä kaupunginhallituksen hyväksymien avustustoiminnan yleisten periaatteiden ja lautakunnan hyväksymien avustuslajikohtaisten myöntämisperusteiden mukaisesti (hallintosääntö 17 §).