§ 1 Pop up -näyttelyiden Moomin's Sea Adventure ja Tove and the Sea lainaaminen National Nordic Museumille

Lataa  Kuuntele 

TRE:44/12.03.02/2026

Päätöspäivämäärä

8.1.2026

Päätöksen tekijä

Johtaja, vetovoima ja edunvalvonta

Valmistelijan yhteystiedot

Tuottaja Minna Honkasalo, puh. 040 187 7696, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Vt. johtaja Anna-Kaisa Heinämäki, puh. 040 639 7701, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Päätöksen perustelut

Tampereen kaupunki on solminut kolmivuotisen yhteistyösopimuksen Moomin Characters Oy Ltd:n kanssa. Sopimuksen tarkoitus on nostaa esiin Tamperetta maailman ainoana Muumimuseon kotikaupunkina (TRE:4345/12.03.02/2024). Tampereen strategiassa mainitaan panostaminen kaupungin tunnettuuteen kansainvälisenä elämyskaupunkina, jossa hyödynnetään ja vahvistetaan Tampereen asemaa Muumimuseon kotina.

Ulkomaiseen kiertoon tuotetut pop up -näyttelyt osaltaan vievät kaupunkia maailmalle ja lisäävät sen ja Muumimuseon tunnettuutta. Pop up -näyttelyt perustuvat Muumimuseon kokoelmiin, mutta ne eivät sisällä alkuperäisiä teoksia. Täten ne ovat helppoja ja nopeita lainata ja niitä voidaan esittää monipuolisissa tiloissa, myös sellaisissa, jotka eivät täytä museaalisia olosuhdevaatimuksia. Näyttelyiden lainamaksuilla saadaan lisäresursseja toiminnan kehittämiseen.

Seattlessa Yhdysvalloissa sijaitseva National Nordic Museum (EIN 91-1107537) on ottanut yhteyttä Tampereen kaupunkiin ja esittänyt pop up näyttely -lainapyynnön. Museolle lainataan kaksi näyttelyä: Koko perheelle suunnattu Pop up Moomin’s Sea Adventure ja sitä täydentävä Tove and the Sea. Näyttely jatkaa Yhdysvalloissa Muumien 80-vuotisjuhlavuonna vuonna 2025 Moomin Charactersin kanssa aloitettua Muumimuseon ja Tampereen kansainvälisen näkyvyyden kasvattamista.

Lainasopimus on määritelty salassa pidettäväksi viranomaisen toiminnan julkisuudesta määrätyn lain (1999/621) 24 §:n 1 momentin 7 kohdan perusteella.

Päätös

Hyväksytään näyttelylainaa koskeva näyttelysopimus.

National Nordic Museumille (EIN 91-1107537) Seattleen Yhdysvaltoihin lainataan pop up -näytteyt Moomin’s Sea Adventure ja Tove and the Sea. Tampereen kaupunki lainaa näyttelyt lainasopimuksessa määritellyin ehdoin. Laina-aika on maaliskuu–lokakuu 2026.

Sopimuksen mukaisesti näyttelylainasta peritään lainausmaksu.

Sopimuksen vastuuhenkilöksi nimetään kaupunkibrändi- ja markkinointijohtaja Iina Ojala, joka valtuutetaan allekirjoittamaan sopimus.

Sopimus näyttelylainasta syntyy vasta näyttelysopimuksen allekirjoituksella.

Sopimus sitoo kaupunkia vasta, kun päätös on saanut lainvoiman.

Toimivallan peruste

Konsernihallinnon toimintasäännön delegointiliitteen (konsernijohtajan päätös 10.12.2025 § 212) mukaisesti ryhmän johtaja päättää johtamansa toiminnan osalta sopimusten hyväksymisestä vuosisuunnitelman rajoissa.

Allekirjoitus

Vt. johtaja Anna-Kaisa Heinämäki

Organisaatiotieto

Tampere

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusohje

Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen.

Oikaisuvaatimusoikeus

Oikaisuvaatimuksen saa tehdä se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen) sekä kunnan jäsen.

Kuntien yhteisen toimielimen päätökseen saa oikaisuvaatimuksen tehdä myös sopimukseen osallinen kunta ja sen jäsen.

Oikaisuviranomainen

Oikaisua vaaditaan päätösotteessa mainitulta muutoksenhakuviranomaiselta.

Oikaisuvaatimus tehdään ensisijaisesti Tampereen kaupungin asiointipalvelussa osoitteessa https://www.tampere.fi/asioi-kaupungin-kanssa

Oikaisua voi kuitenkin vaatia myös postitse, sähköpostitse tai tuomalla kirjelmän kaupungin kirjaamoon. Tampereen kaupungin yhteystiedot:

Tampereen kaupunki
Kirjaamo
Frenckellinaukio 2 B, PL 487
33101 Tampere
sähköposti: kirjaamo@tampere.fi

Tampereen kaupunki ei vastaa sähköpostilla lähetetyn oikaisuvaatimuksen tietoturvallisuudesta.

Oikaisuvaatimusaika

Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Tiedoksisaanti

Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, 7 päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä, 3 päivän kuluttua sähköpostin lähettämisestä, saantitodistuksen osoittamana aikana tai erilliseen tiedoksisaantitodistukseen merkittynä aikana. Tiedoksisaantipäivää tai sitä päivää, jona päätös on asetettu nähtäväksi, ei lueta määräaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa tehtävän toimittaa ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimus

Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen.

Oikaisuvaatimus on toimitettava oikaisuvaatimusajan kuluessa oikaisuvaatimusviranomaiselle. Oikaisuvaatimuksen tulee olla perillä oikaisuvaatimusajan viimeisenä päivänä ennen viraston aukioloajan päättymistä klo 16 mennessä. Oikaisuvaatimuksen lähettäminen postitse tai sähköisesti tapahtuu lähettäjän omalla vastuulla.