TRE:92/02.04.04/2026
Liiketoiminta- ja rahoitusjohtajan 1. varahenkilö, rahoituspäällikkö Saara Unnanlahti:
Tampereen kaupungin lainanotto tapahtuu pääsääntöisesti joko nostamalla pitkäaikaista talousarviolainaa tai lyhytaikaista, alle 12 kuukauden mittaista lainaa kuntatodistusohjelmien puitteissa. Vuosittaisessa talousarviossa valtuusto päättää talousarviossa pitkäaikaisen lainanoton enimmäismäärän sekä valtuuksista nostaa lyhytaikaista lainaa maksuvalmiuden turvaamiseksi.
Vuodelle 2026 pitkäaikaisten lainojen nostovaltuus on 206,0 milj. euroa ja lyhytaikaisten lainojen nostovaltuutus 100,0 milj. euroa (kaupunginvaltuusto 10.11.2025 § 176 Vuoden 2026 talousarvion ja vuosien 2026–2029 taloussuunnitelman hyväksyminen sekä talousarvion yhteydessä käsiteltävät valtuustoaloitteet ja talousarvioon liittyvät asiat). Pitkäaikaisten lainojen lyhennykset vuonna 2026 ovat 56,5 milj. euroa, joten kaupungin pitkäaikainen lainamäärä kasvaa arviolta 149,5 milj. euroa.
Kaupungin pitkäaikaisten talousarviolainojen lisäksi kaupungilla on lyhytaikaisia lainatarpeita. Kaupunki ja kaupungin tytäryhtiöt ovat mukana konsernitilipalvelussa, koska tällä saavutetaan selkeitä hyötyjä, kun konsernin yhteiset tilivarat voidaan hyödyntää koko konsernin hyväksi ja näin minimoida ulkoisen rahoituksen määrä. Enimmillään konsernitilin saldon vaihtelut voivat olla hyvinkin suuria ja sen vuoksi konsernitilin saldon kehittymistä arvioidaan koko ajan ja kehitysennusteen mukaan ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin.
Kaupungin rahoituksen ja sijoittamisen periaatteiden mukaan tyypillisesti lyhytaikaista alle 12 kuukauden mittaista rahoitusta hankitaan kuntatodistusohjelmalla tai rahalaitosten luottolimiiteillä. Kuntatodistusohjelmasta on tehty viime vuosien aikana useita lyhytaikaisien lainojen nostoja ja nämä lyhytaikaiset lainat ovat olleet eri mittaisia, yleensä viikosta kahteen kuukauteen. Kuntatodistusohjelmat eivät itsessään tuota kustannuksia kaupungille, ainoastaan nostetuista lainoista maksetaan nostohetken mukainen laina-aikaa vastaava kiinteä korko. Näin ollen kuntatodistusohjelmien käyttö on kustannustehokasta erityisesti lyhytaikaisissa tarpeissa.
Kaupungin konsernitilin kassaennusteen perusteella on tarpeen nostaa kuntatodistusohjelmalla lyhytaikaista lainaa 40 milj. euroa ajalle 13.1. - 19.2.2026.
Kaupungilla on voimassa oleva kuntatodistusohjelma Nordea Bank Oyj:n, OP Yrityspankki Oyj:n ja Kuntarahoitus Oyj:n kanssa. Rahoituspäällikkö kilpailutti edellä mainitut tahot ja edullisin 40 milj. euroa ajalle 13.1. - 19.2.2026 oli Nordea Bank Oyj:n tarjous. Lyhytaikainen rahoitus nostetaan siis tarjousten perusteella Nordeasta.
Nordea Bank Oyj:n kuntatodistusohjelmalla nostetaan lyhytaikainen laina 40 milj. euroa ajalle 13.1. - 19.2.2026 korolla 2,02 %.
Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:
-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §) -virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.) -etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)