Perustelut
Ruoka-avun tarve Tampereella on jatkanut kasvuaan ja pysynyt korkealla jo vuosia. Ruoka-apua haettiin Tampereella vuonna 2025 yli 178 000 kertaa. Se tekee lähes 15 000 hakua jokaista kuukautta kohden.
Taloudellinen ahdinko on ollut voimakkaassa kasvussa ja jatkaa yhä kasvamistaan. Tämä näkyy kaikkein kärjistetyimmin ruoka-avun piirissä. Viime aikoina on uutisoitu alati pitenevistä ruokajonoista, joissa on jonottamassa ruokaa jopa nälkäisiä lapsia ilman vanhempiaan. Tampereen tilanne mukailee kansallista trendiä. Tarve koskettaa yhä laajempaa joukkoa, mukaan lukien lapsiperheitä, eläkeläisiä, opiskelijoita ja työttömiä.
Kirjaimellisesti elintärkeää työtä ruoka-avun piirissä tekevien tahojen mukaan kapasiteetin rajat ovat tulleet vastaan. Avun tarjonta ei siis enää riitä kattamaan suurta kysyntää. Yle ja Aamulehti uutisoivat 19.1.2026 Tampereen Ruokapankin tammikuussa eläkkeelle jääneen toiminnanjohtaja Marja Palkosen tiedotteen, jossa kerrotaan Ruokapankin toimivan jo nykyisin kapasiteettinsa äärirajoilla. Ruoka-avun määrällistä kasvattamista ei ole mahdollista jatkaa tällä kapasiteetilla.
Kaupunginhallitus teki marraskuussa päätöksen tukea Ruokapankin toimintaa 50 000 euron lisäavustuksella. Tämä oli tärkeä päätös. Mutta silti nyt tehdyt toimet eivät näytä riittävän. Etenkin, kun jo aiemmin tehtyjen sosiaaliturvaleikkausten päälle astui helmikuussa voimaan uudet leikkaukset toimeentulotukeen. Lisäksi työttömyystilanne jatkaa pahenemistaan.
Kysynkin:
- Mikä on kaupungin tilannekuva? Riittääkö ruoka-avun tarjonta Tampereella juuri nyt?
- Mitä keinoja kaupungilla on turvata ruoka-avun aito riittävyys poikkeuksellisen vaikeassa tilanteessa?
- Miten kaupunki on varautunut mikäli toimeentulotuen leikkaukset ja yhä syvenevä taloudellinen ahdinko Tampereella kasvattaa entisestään ruoka-avun tarvetta lähiaikoina?
Apulaispormestari Anne-Mari Jussilan vastaus Lauri Lindénin valtuustokyselyyn annetaan valtuuston kyselytunnilla 9.2.2026.