Päätöksen perustelut
Asunto Oy Hämeenpuisto 16, Hämeenpuisto 16, 33210 Tampere, on toimittanut 19.9.2025 Tampereen kaupungin terveydensuojeluun tupakkalain 549/2016 79 §:n 1 momentin mukaisen hakemuksen tupakoinnin kieltämiseksi taloyhtiön huoneistojen hallinnassa olevilla huoneistoparvekkeilla. Terveydensuojeluviranomaisen päätösvalta tupakkalain 79 §:n mukaisten parveketupakointikieltojen määräämisestä on siirretty terveydensuojelupäällikölle. (Yhdyskuntalautakunnan alueellisen ympäristöterveydenhuollon jaoston päätös 11.12.2025, § 38, TRE:6140/00.02.01/2025).
Asunto-Oy Hämeenpuisto 16 on kerrostaloyhtiö, joka muodostuu kahdesta erillisestä rakennuksesta. Talo A on yhdeksän kerroksinen ja talo B on kymmenenkerroksinen. Taloyhtiön vanha osa on valmistunut vuonna 1963. Molempiin rakennuksiin on tehty lisärakentamishankkeena kaksi lisäkerrosta. Taloyhtiöön kuuluu 135 asuinhuoneistoa.
Vanhan osan huoneistojen ilmanvaihto on toteutettu koneellisella poistoilmanvaihdolla. Tuloilma saadaan korvausilmaventtiileiden, tuuletusikkunoiden sekä parvekeoven kautta. Huoneistojen ilmanvaihto on mitoitettu siten, että huoneistoissa vallitsee alipaine ulkoilmaan nähden. Tällöin korvausilmaa huoneistoihin saadaan myös tiivistämättömien rakenteiden, kuten ikkuna- tai oviliittymien kautta, jolloin tupakansavu voi kulkeutua parvekkeilta huoneistoihin. Kaikki parvekkeet (63 kpl) ovat lasitettuja. Parvekerakenteet ja lasitettujen parvekkeiden lasitukset eivät ole tiiviitä, joten savun kulkeutuminen toiselle parvekkeelle on mahdollista. Lisäksi taloyhtiössä on 14 ranskalaista parveketta. Rakennusten uuden osan huoneistoissa on huoneistokohtainen koneellinen tulo- ja poistoilmanvaihto. Jäteilma johdetaan rakennuksen katolle. Tuloilma otetaan rakennusten pidemmiltä seinustoilta sekä A-talon pohjoispäädystä. Ilmanvaihto on säädetty siten, että huoneistoissa vallitsee alipaine ulkoilmaan nähden.
Asianosaisten kuuleminen
Asunto-Oy Hämeenpuisto 16 on kuullut huoneiston haltijoita tupakkalain 79 §:n 1 momentin mukaisen tupakointikiellon hakemisesta. Kuulemislomakkeet toimitettiin kaikille osakkaille ja asukkaille 13.5.2025 ja vastaus pyydettiin 26.5.2025 mennessä. Taloyhtiössä on 135 asuinhuoneistoa. Määräaikaan mennessä taloyhtiölle palautettiin kuulemislomakkeet yhteensä 22 huoneistosta. Tupakointikiellon hakemista huoneistoista puolsi 21 ja vastusti yksi huoneisto. Tampereen kaupungin terveydensuojelu teki hallintolain mukaisen kuulemisen 6.10.2025 kaikkiin huoneistoihin sekä muualla asuville osakkaille. Vastaukset tuli toimittaa 27.10.2025 mennessä. Määräaikaan mennessä tuli vastauksia 38 huoneistolta, joissa 35 huoneistossa puollettiin ja kolmessa vastustettiin tupakointikieltoa. Tupakointikieltoa puoltavaa vastausta perusteltiin terveyshaitalla. Tupakointikieltoa vastustavia vastauksia perusteltiin tupakansavun ja häiriön leviämisellä muille parvekkeille, yksilönvapaudella sekä sillä, että taloyhtiössä on liikaa kieltoja ja kieltojen sijaan asiat tulisi ratkaista puhumalla.
Yhtiökokous 27.5.2025 päätti yksimielisesti hakea tupakointikieltoa osakashallinnassa oleville huoneistoparvekkeille. Yhtiökokouksessa oli edustettuna 20 923 osaketta. Osakkeiden kokonaismäärä on 51 343.
Terveydensuojelun arvio hakemuksesta
Tupakkalain 79 §:n 2 momentin mukaan kunnan tupakkalakia valvovan viranomaisen on hakemuksesta määrättävä tupakointikielto huoneistoihin kuuluville parvekkeille ja huoneistojen käytössä oleviin ulkotiloihin, jos tiloista voi niiden rakenteiden tai muiden olosuhteiden vuoksi muutoin kuin poikkeuksellisesti kulkeutua tupakansavua toiselle parvekkeelle, toiseen huoneistoon kuuluvan ulkotilan oleskelualueelle tai toisen huoneiston sisätiloihin. Tampereen kaupungin terveydensuojeluun toimitettujen asiakirjojen perusteella osassa asuinhuoneistoja on parveke tai ranskalainen parveke. Halutessaan asuntoyhteisö voi itse tupakkalain 78 §:n 2 momentin mukaan kieltää tupakoinnin asuntoyhteisön hallitsemissa yhteisissä ulkotiloissa.
Asunto-Oy Hämeenpuisto 16 on toimittanut selvityksen tupakansavun mahdollisista leviämisreiteistä huoneistoihin tai parvekkeiden välillä. Toimitettujen julkisivukuvien ja pohjapiirustusten perusteella kaikki parvekkeet sijaitsevat parvekelinjassa toisiin parvekkeisiin tai ranskalaisiin parvekkeisiin nähden. Hämeenpuiston puolella parvekkeita on vain ylimmässä kerroksessa ja lisäksi ranskalaisia parvekkeita on 8. kerroksessa. Kyseisiltä parvekkeilta ja ranskalaisilta parvekkeilta tupakansavu voi kulkeutua muutoin kuin poikkeuksellisesti viereisen huoneiston parvekkeelle tai toisen huoneiston sisätiloihin. A-talon sisäpihan puolella vanhemman osan parvekkeet ovat keskenään parvekelinjassa ja uudisosan parvekkeet ovat keskenään parvekelinjassa. B-talon parvekkeet sijaitsevat Mustanlahdenkadun puolella. Uudisosan parvekkeet sijaitsevat samassa linjassa vanhan osan parvekkeiden kanssa. Uudisosan ranskalaisia parvekkeita sijaitsee sekä sisäpihan että Mustanlahdenkadun puolella. Ranskalaiset parvekkeet sijaitsevat keskenään parvekelinjassa.
Valviran ohjeistuksen mukaan päällekkäisten tai vierekkäisten tilojen osalta savun leviäminen on todennäköistä, jolloin tupakkalain vaatimus siitä, että savua voi muutoin kuin poikkeuksellisesti kulkeutua toisen huoneiston tiloihin, täyttyy. Parvekelasitukset eivät myöskään estä savun kulkeutumista parvekkeelta tai parvekkeelle. Tupakointikieltohakemuksen perusteella tupakansavun kulkeutuminen muutoin kuin poikkeuksellisesti toiselle parvekkeelle tai toisen huoneiston sisätiloihin on mahdollista.
Asuntoyhteisön hakemusprosessi täyttää tupakkalaissa sille asetetut vaatimukset.
Päätöksestä peritään tupakkalain 549/2016 §:n 90 kohdan 4 mukaisesti maksu. Maksu 1040 € määräytyy Tampereen kaupungin ympäristöterveyden maksutaksan (yhdyskuntalautakunnan alueellisen ympäristöterveydenhuollon jaoston päätös 5.6.2025 § 6, TRE: 3183/02.04.03/2025) mukaisesti. Lisäksi hakijalta peritään päätöksestä ilmoittamiseen liittyvät kulut kustannusten mukaan.
Päätöksen perusteena olevat asiakirjat
Tupakointikieltohakemus, pöytäkirjan ote yhtiökokouksesta, Pirkanmaan käräjäoikeuden moittimattomuustodistus, asukas- ja osakeluettelot, selvitys tupakkalain mukaisesta kuulemisesta ja kuulemiseen annetut vastineet, asemapiirustus, julkisivu- ja pohjapiirustukset, selvitys tupakansavun leviämisestä sekä hallintolain mukaisen kuulemisen asiakirjat.
Päätöksen perusteena oleva lainsäädäntö
Tupakkalaki (549/2016) 79, 90 ja 106 §
Valtioneuvoston asetus tupakointitiloista ja tupakointikiellon hakemisesta asuntoyhteisöön (601/2016) 4 a §
Hallintolaki (434/2003) 34 §
Päätösasiakirjoissa on mainittu liitteitä, joita ei julkaista internetissä. Julkiset liitteet voidaan luovuttaa näitä pyydettäessä. Pois jätetään liitteet, jotka sisältävät salassa pidettäviä tietoja, ja joissa olevien tietojen julkistaminen voi vaarantaa yksityisyyden suojan tai elinkeinonharjoittajan liike- tai ammattisalaisuuden. (Julkisuuslaki 621/1999, Laki sähköisen viestinnän palveluista 917/2014, Tietosuojalaki 1050/2018, Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 812 /2000, Kuntalaki 410/2015).