Yhdyskuntalautakunnan ympäristö- ja rakennusjaosto, kokous 17.2.2026

§ 20 Oikaisuvaatimus rakennusluvasta, Hämeenpuisto 6 

TRE:274/10.03.01/2026

Valmistelija

  • Laitinen Timo, Tarkastusinsinööri
  • Aaltonen Anu, Lupa-arkkitehti
  • Nikko Patricia, Juristi

Valmistelijan yhteystiedot

Tarkastusinsinööri Timo Laitinen, puh. 040 773 1662, etunimi.sukunimi@tampere.fi, lupa-arkkitehti Anu Aaltonen, puh. 041 738 0604, etunimi.l.sukunimi@tampere.fi, juristi Patricia Nikko, puh. 0400 239 710, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Hanna Sandström, puh. 040 750 1876, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Tarkastusinsinööri on kirjannut rakennuslupaa 23-0483-R koskevassa, 17.12.2025 toimittamassaan osittaisessa loppukatselmuksessa katselmuspöytäkirjaan (Liite 1 Yrja) seuraavan vaatimuksen töiden loppuunsaattamiseksi:

”Kohde hyväksyttiin käyttöön otettavaksi poislukien huoneistojen a ja b parvekkeet.

[…]

Kohde oli katselmushetkellä seuraavilta osiltaan keskeneräinen:

Huoneistojen a ja b parvekerakenteet eivät vastaa voimassa olevia lupapiirustuksia. Parvekkeista tulee jättää lupapisteeseen hyväksyttäväksi työaikainen muutospiirustus (RAM) tai saatettava luvanmukaiseen kuntoon. Toimenpiteisiin tulee ryhtyä viipymättä, kuitenkin viimeistään 17.2.2026 mennessä.

Nykyisten ovien aukaisu tulee rajoittaa maksimissaan 10:een senttimetriin, kunnes kohde on luvanmukaisessa tilassa.

Töiden edistymisen mukaan tulee rakennusvalvontaviranomaiseen ottaa yhteyttä seuraavista tarkastustoimenpiteistä sopimista varten:

- loppukatselmus”

Hankkeeseen ryhtyvä Asunto Oy Läntinen Puistokatu 6 (jäljempänä Asunto Oy) on tehnyt katselmuspöytäkirjasta oikaisuvaatimuksen (Liite 2 Yrja).

Asunto Oy ilmoittaa olevansa tyytymätön edellä esitettyyn katselmuspöytäkirjan kirjaukseen. Oikaisuvaatimuksessa katsotaan virheelliseksi ja harhaanjohtavaksi sanamuoto ”Kohde hyväksyttiin käyttöön otettavaksi poislukien huoneistojen a ja b parvekkeet.” Asunto Oy:n mukaan ”katselmuspöytäkirjan kirjaus antaa virheellisen kuvan siitä, että parvekkeet sinänsä olisivat hyväksyttävä tai hyväksyttävissä oleva rakennusosa, vaikka kyse on luvattomasta rakenteesta, jonka oikeudellinen asema on vielä ratkaisematta. Muotoilu voi lisäksi antaa vaikutelman, että kyse olisi hyväksyttävästä, mutta keskeneräisestä rakennusosasta, mikä ei vastaa tosiasiallista tilannetta.”

Asunto Oy esittää katselmuspöytäkirjan kirjausta oikaistavaksi esim. seuraavaan muotoon:

” Kohde hyväksyttiin käyttöön otettavaksi lukuun ottamatta huoneistojen a ja b luvattomia ranskalaisia parvekerakenteita, jotka eivät vastaa voimassa olevaa rakennuslupaa ja joiden osalta edellytetään erillistä lupakäsittelyä tai palauttamista luvanmukaiseen tilanteeseen.”

Rakennuslupa 24-0483-R on myönnetty 12.6.2024 kahden asuinkerrostalon korjaus- ja muutostyölle, jossa vesikatteet uusitaan, lisälämmöneristetään yläpohjaa ja korjataan parvekkeita esitettyjen suunnitelmien mukaisesti. Rakennushankkeen edetessä on huomattu, että ullakkokerroksessa sijaitsevat kaksi ranskalaista parveketta on esitetty nykytilanteen mukaisina julkisivuvärityksen muuttamista koskevan toimenpideluvan 96-0155-T julkisivupiirustuksissa, mutta luvan päätöstekstissä parvekkeita ei mainita. Rakennusluvassa 94-0419-R, joissa ullakkokerroksen tiloja on muutettu asunnoiksi a ja b, pääpiirustuksissa kyseisissä kohdissa on ikkunat. Myös luvan päätöstekstissä todetaan kattolappeeseen tehtävän uusia ikkunoita. Ranskalaiset parvekkeet on näin ollen todettu tehdyiksi ilman lupaa.

Tilanteen korjaamiseksi rakennusvalvontaviranomainen on todennut Lupapiste-palvelun viestikentissä seuraavaa:

” Huoneistojen a ja b parvekkeet 6. kerroksessa on todettu luvatta rakennetuiksi. Käydyissä keskusteluissa rakennusvalvonta on todennut, että ne on mahdollista luvittaa jälkikäteen nyt tehtävän vesikattokorjauksen yhteydessä seuraavien, rakennusvalvonnan sisäisissä keskusteluissa päätettyjen reunaehtojen mukaisesti. Ranskalaisen parvekkeen dimensioita ei ole määritelty virallisissa määräyksissä tai asetuksissa. Tampereella vakiintunut tulkinta on, että jos ovi ei kokonaisuudessaan mahdu aukeamaan ulospäin parvekkeelle, kyseessä ei ole oleskeluparveke, vaan rakennusosa voidaan katsoa ranskalaiseksi parvekkeeksi, jonka käyttö rajoittuu tuulettamiseen ja mahdolliseen hätäpoistumiseen. Tästä seuraa, että kyseisiä rakenneosia ei tarvitse luvittaa varsinaisella muutostyöluvalla, vaan vesikattoremontin yhteydessä laadittavat rakennusaikaiset muutospiirustukset entisillä mitoillaan toteutettavista ranskalaisista parvekkeista riittävät. Turvallisuussyistä rakennusvalvonta edellyttää kuitenkin kaiderakenteiden uusimista nykymääräysten mukaisina. Parvekkeet kuitataan muutospiirustusten perusteella luvitetuiksi vesikattohankkeen loppukatselmuksessa.” (10.11.2025)

Rakennusvalvontaviranomainen on esittänyt Lupapisteessä myös muita mahdollisia menettelytapoja Asunto Oy:n pyydettyä lisäselvityksiä:

” Muissa tapauksissa:

- jos parvekkeen päämitat muuttuvat olennaiseksi katsottavalla tavalla, on haettava avoinna olevalle vesikattoremontin luvalle 24-0483-R rakennusaikainen muutoslupa (RM).

- jos katselmuksessa 17.12. halutaan, että vesikattoremontin osalta tehdään lopullinen loppukatselmus, jossa rakennushanke katsotaan loppuun viedyksi, on parvekkeille haettava kokonaan uusi rakentamislupa.” (16.12.2025)

Asunto Oy ei ollut ilmaissut katselmustilaisuudessa tai sitä ennen tahtoaan menettelytavan valinnasta. Toisin kuin Asunto Oy on katselmuspöytäkirjan korjausehdotuksessaan esittänyt, rakennusvalvonta ei edellytä erillistä lupakäsittelyä, koska yllä ensimmäisenä esitetty menettely on hyvän hallintotavan mukainen luvattoman tilanteen korjaaminen lievimmin mahdollisin keinoin, mikä on siis kirjattu myös kiistanalaiseen katselmuspöytäkirjaan.

Lisäksi oikaisuvaatimuksessa virheelliseksi katsottu lause ”Kohde hyväksyttiin käyttöön otettavaksi poislukien huoneistojen a ja b parvekkeet” on kiistaton, katselmustilaisuudessa todettu tosiasia eikä oikaisuvaatimuksen pitäisi kohdistua ko. lauseeseen.

Katselmuspöytäkirjan kirjaus on rakentamislain, sen nojalla annettujen säännösten ja määräysten sekä hyvän hallintotavan mukainen. Kirjaus ei ole syntynyt virheellisessä järjestyksessä, katselmuksen tehnyt viranhaltija ei ole ylittänyt toimivaltaansa eikä katselmuspöytäkirja ole miltään osin lainvastainen.

Oikaisuvaatimus ja siinä esitetyt vaatimukset tulee hylätä kaikilta osin.

Liitteet sisältävät henkilötietoja, minkä johdosta niitä ei julkaista kaupungin verkkosivuilla.

Toimivalta: Rakentamislaki 178 §, hallintolaki 49 d §

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Henttonen Juha, Rakennusvalvontapäällikkö

Oikaisuvaatimus hylätään.

Henkilötietoja sisältävä teksti

Henkilötietoja sisältävät tiedot poistettu.

Tiedoksi

Timo Laitinen, Anu Aaltonen, Patricia Nikko, oikaisuvaatimuksen tekijä