§ 7 Taustayhteisön sitoumus Abilympics Helsinki 2027 -kilpailijahakuun

Lataa  Kuuntele 

TRE:1564/12.02.00/2026

Päätöspäivämäärä

19.3.2026

Päätöksen tekijä

Osaamisalajohtaja, yhteiset koulutuspalvelut, ammatillinen koulutus

Valmistelijan yhteystiedot

Koulutuspäällikkö Sisko-Liisa Sillanpää, puh. 050 441 8815 ja lehtori Minna Alanko-Pirinen, puh. 040 800 7461,​ etunimi.sukunimi@tampere.fi 

Lisätietoja päätöksestä

Osaamisalajohtaja Virpi Siiranen, puh. 050 441 8823,​ etunimi.sukunimi@tampere.fi

Päätöksen perustelut

Ammattitaidon maailmanmestaruuskilpailu erityistä tukea tarvitseville Abilympics järjestetään seuraavan kerran Helsingissä 10.-13.5.2027. Skills Finland ry on hakenut kilpailijoita ja lähivalmentajia/tuomareita Abilympics Helsinki 2027 -kilpailuun.

Sitoumuslomakkeella Tampereen seudun ammattiopisto Tredu esittää opiskelijaansa kilpailijaksi ja opettajaansa lähivalmentajaksi/tuomariksi Abilympics Helsinki 2027 -kilpailuun.

Mikäli esitetty opiskelija valitaan kilpailijaksi, hän osallistuu aktiivisesti valmennukseen ja maajoukkueleireille, sekä edustamaan Suomea, Skills Finlandia ja taustaoppilaitostaan Abilympics Helsinki 2027 -kilpailussa.

Taustayhteisönä Tredu vastaa sitoumuslomakkeessa kuvatuista taustayhteisön velvoitteista siten, että kilpailijaehdokas voidaan valita Suomen ammattitaitomaajoukkueen jäseneksi. Lisäksi Tredu sitoutuu nimeämään kilpailijalle lähivalmentajan oppilaitoksesta. Lähivalmentaja toimii kilpailuissa pyydettäessä myös tuomarina. Lähivalmentajana toimiminen kehittää opettajan ammattitaitoa ja verkostoja ja hyödyttää näin koko organisaatiota.

Kilpailijaksi ja lähivalmentajaksi/tuomariksi valitut toimivat tehtävässä Skills Finland ry:n, International Abilympic Federationin ja kilpailujärjestäjien asettamien ohjeiden ja sääntöjen mukaisesti.

Tredu mahdollistaa lähivalmentajan/tuomarin työn resursoimalla siihen tarvittavan tuntimäärän ja sitoutumalla tehtäviin liittyvien suunnittelu- ja koulutustilaisuuksien kuluihin niin, ettei niistä koidu ansionmenetyksiä lähivalmentajalle/tuomarille.

Tredu mahdollistaa kilpailijan ja valmentajan osallistumisen sitoutumalla seuraaviin kuluihin: Skills Finlandille maksettava kilpailija- ja tuomaripaketti noin 3500 euroa / henkilö (sisältäen kilpailujärjestäjän osallistumismaksun, majoituksen kilpailuviikolla, maajoukkueen edustus- ja vapaa-ajan asut, esite- ja promootiomateriaalin, muille kilpailijoille jaettavat lahjat, tukitiimin palvelut, maajoukkueleirityksen sekä vakuutukset leirien ja kilpailumatkan ajalle), kilpailijan työasu, matkat ja majoituskustannukset kotimaassa (esimerkiksi matkat valmennukseen ja maajoukkueleireille/tuomarikoulutukseen).

Kilpailutoiminnan menot suoritetaan kilpailutoiminnan kustannuspaikalta 134487, sisäinen tilaus 24781.

Hallintosäännön 143 §:n mukaan viranhaltija tai hänen määräämänsä allekirjoittaa päätökset, sopimukset, sitoumukset ja muut asiakirjat päättämissään asioissa.

Päätös

Hyväksytään liitteenä oleva Tampereen kaupungin / Tampereen seudun ammattiopisto Tredun (Y-tunnus 0211675-2) ja Skills Finland ry:n (Y- tunnus 1085970-8) välinen Abilympics Helsinki 2027 -kilpailua koskeva sitoumuslomake.

Tämä sitoumus sitoo Tampereen kaupunkia lopullisesti kuitenkin vasta, kun kaupungin sitoumusta koskeva päätös on saanut lainvoiman.

Päätöksen liite on salassa pidettävä julkisuuslain 24 §:n kohdan 25 perusteella.

Toimivallan peruste

Osaamisalajohtajan päätösvalta asiassa perustuu palvelualueen johtajan päätökseen 18.12.2025 § 56 Elinvoiman palvelualueen toimintasääntö (Toimintasäännön liite: Yleishallinnon delegoinnit 1.1.2026 alkaen), päätökseen Elinvoima- ja osaamislautakunta 18.6.2025 § 77, Elinvoima- ja osaamislautakunnan päätösvallan siirto Tampereen seudun ammattiopiston viranhaltijoille 1.8.2025 alkaen (opiskelijan osallistuminen kansainvälisiin ammattitaitokilpailuihin) sekä päätökseen Johtaja, ammatillinen koulutus 19.12.2025 § 216 Tredun yhteisten koulutuspalvelujen osaamisalajohtajan ja päälliköiden varahenkilöt 1.1. - 30.4.2026.

Allekirjoitus

Osaamisalajohtaja Virpi Siiranen

Organisaatiotieto

Tampere

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusohje

Tähän päätökseen tyytymätön voi tehdä kirjallisen oikaisuvaatimuksen.

Oikaisuvaatimusoikeus

Oikaisuvaatimuksen saa tehdä se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen) sekä kunnan jäsen.

Kuntien yhteisen toimielimen päätökseen saa oikaisuvaatimuksen tehdä myös sopimukseen osallinen kunta ja sen jäsen.

Oikaisuviranomainen

Oikaisua vaaditaan päätösotteessa mainitulta muutoksenhakuviranomaiselta.

Oikaisuvaatimus tehdään ensisijaisesti Tampereen kaupungin asiointipalvelussa osoitteessa https://www.tampere.fi/asioi-kaupungin-kanssa

Oikaisua voi kuitenkin vaatia myös postitse, sähköpostitse tai tuomalla kirjelmän kaupungin kirjaamoon. Tampereen kaupungin yhteystiedot:

Tampereen kaupunki
Kirjaamo
Frenckellinaukio 2 B, PL 487
33101 Tampere
sähköposti: kirjaamo@tampere.fi

Tampereen kaupunki ei vastaa sähköpostilla lähetetyn oikaisuvaatimuksen tietoturvallisuudesta.

Oikaisuvaatimusaika

Oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.

Tiedoksisaanti

Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, 7 päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä, 3 päivän kuluttua sähköpostin lähettämisestä, saantitodistuksen osoittamana aikana tai erilliseen tiedoksisaantitodistukseen merkittynä aikana. Tiedoksisaantipäivää tai sitä päivää, jona päätös on asetettu nähtäväksi, ei lueta määräaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa tehtävän toimittaa ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimus

Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimus perusteineen.

Oikaisuvaatimus on toimitettava oikaisuvaatimusajan kuluessa oikaisuvaatimusviranomaiselle. Oikaisuvaatimuksen tulee olla perillä oikaisuvaatimusajan viimeisenä päivänä ennen viraston aukioloajan päättymistä klo 16 mennessä. Oikaisuvaatimuksen lähettäminen postitse tai sähköisesti tapahtuu lähettäjän omalla vastuulla.