§ 19 Muumimuseon myymälätuotteiden valmistus ja myynti,lisenssin pienhankinta kilpailuttamatta

Lataa  Kuuntele 

TRE:2732/02.07.01/2026

Päätöspäivämäärä

13.5.2026

Päätöksen tekijä

Museopalvelujohtaja

Lisätietoja päätöksestä

Museopalvelujohtaja Heidi Gottskalk,​​puh.040 527 8750,​​etunimi.sukunimi@tampere.fi

Päätöksen perustelut

Tove Jansson lahjoitti muumitaiteen kokoelmansa Tampereen taidemuseolle vuonna 1986. Kokoelma oli ensin esillä Metson kirjastossa ja myöhemmin Tampereen taidemuseossa Muumilaakson nimellä. Vuonna 2017 museo muutti Tampere-taloon ja avattiin Muumimuseo-nimellä.

Muumimuseolla on ollut ei-yksinomainen lisenssi Moomin Characters-tekijänoikeuden alaisten hahmojen ja tavaramerkkien käyttöön. Lisenssisopimus on välttämätön Muumimuseon toiminnan kannalta, jotta museo voi valmistaa ja myydä näyttelyihin ja museon omaan kokoelmaan liittyviä tuotteita omissa museokaupoissaan sekä Tampereen kaupungin verkkokaupassa.

Hankinnan kohteena on ei-yksinomainen lisenssi Moomin Characters-tekijänoikeuden alaisten hahmojen ja tavaramerkkien käyttöön Muumimuseon ja Tampereen taidemuseon omien näyttelyiden yhteydessä valmistettavissa ja myytävissä museokauppatuotteissa lisenssisopimuksen ja sen liitteiden mukaisesti.

Hankinnan arvo alittaa hankintalain 25 §:n 1 momentin 1 kohdassa säädetyn kansallisen kynnysarvon. Hankintaan sovelletaan Tampereen kaupungin hankintaohjetta. Pienhankinta on mahdollista tehdä ilman kilpailuttamista, koska hankinta kohdistuu tekijänoikeuksien haltijan yksinomaisiin oikeuksiin, eikä markkinoilla ole vaihtoehtoisia toimittajia.

Lisenssisopimuksen mukainen rojaltimaksu on 10 % tuotteiden loppukuluttajahinnasta silloin, kun tuotteita myydään suoraan loppuasiakkaille lisenssisopimuksen liitteessä 1 määritellyllä tavalla.

Tarjous täyttää tilaajan vaatimukset ja on hinnaltaan ja muilta ehdoiltaan hyväksyttävissä. Sopimusehdot on käyty läpi Tampereen kaupungin sopimushallinnan ja riskienhallinnan näkökulmasta.

Lisenssisopimus Muumimuseon myymälätuotteiden valmistuksesta ja myynnistä esitetään tehtäväksi Moomin Characters Oy Ltd:n valtuuttaman edustajan R & B Licensing AB:n kanssa (Y-tunnus 556037-3135, Tukholma, Ruotsi).

Hankinta-asiakirjojen julkisuutta säätelee laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta (621/1999). Tarjous tulee julkiseksi asianosaisille hankintapäätöksen tekemisen jälkeen ja yleisesti julkiseksi, kun hankintaa koskeva sopimus on tehty. Asiakirjoja säilytetään kaupungin sähköisessä arkistossa.

Hankinnan valmistelijana toimi museopalvelujohtaja Heidi Gottskalk.

Sopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua hankintapäätöksen tiedoksisaannista sillä edellytyksellä, että hankintapäätös on saanut lainvoiman.

Sopimuksen vastuuhenkilönä toimii museopalvelujohtaja, jota vakanssia tällä hetkellä hoitaa Heidi Gottskalk. Vakanssinhoitajan vaihtuessa vastuu sopimuksesta siirtyy kulloisellekin haltijalle. Vastuuhenkilö huolehtii tarvittaessa yhteyshenkilön nimeämisestä sopimukselle.

Hankinnan arvonlisäveroton arvo on sitoumuksetta 15 000 euroa vuodessa eli 45 000 euroa sopimuskauden aikana.

Sivistyspalvelujen palvelualueen toimintasäännön (palvelualueen johtaja 19.2.2026 § 25) liitteen mukaan museopalvelujohtaja päättää irtaimen omaisuuden sekä palvelujen hankinta, luovuttaminen ja vuokraus sekä sopimusten hyväksyminen lautakunnan vuosisuunnitelman rajoissa lukuun ottamatta salkkuprojekteja (HS § 34 kohta 4) johtamansa toiminnan osalta.

Päätös

Lisenssisopimus Muumimuseon myymälätuotteiden valmistuksesta ja myynnistä sopimuskaudelle 1.1.2026–31.12.2028 tehdään Moomin Characters Oy Ltd:n valtuuttaman edustajan R & B Licensing AB:n kanssa (Y-tunnus 556037-3135, Tukholma, Ruotsi).

Sopimuksen vastuuhenkilöksi nimetään museopalvelujohtaja Heidi Gottskalk.

Hankinnan arvonlisäveroton arvo on sitoumuksetta enintään 45 000 euroa sopimuskauden aikana. Kustannukset maksetaan kustannuspaikalta 137246/29019. 

Sopimus hankinnasta syntyy vasta hankintasopimuksen allekirjoituksella.

Organisaatiotieto

Tampere

Muutoksenhaku

Päätökseen tai muuhun hankintamenettelyssä tehtyyn ratkaisuun tyytymätön voi tehdä kirjallisen julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 132 §:n mukaisen hankintaoikaisun tai kuntalain (410/2015) 134 §:n mukaisen oikaisuvaatimuksen. Hankintaoikaisun tai oikaisuvaatimuksen voi tehdä tarjouskilpailuun osallistunut tarjoaja tai osallistumishakemuksen tehnyt ehdokas eli se, johon päätös on kohdistettu tai jonka oikeuteen, velvollisuuteen tai etuun päätös välittömästi vaikuttaa (asianosainen). Kuntalain mukaisen oikaisuvaatimuksen voi lisäksi tehdä kunnan jäsen.

Oikaisuviranomainen

Julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain mukaista hankintaoikaisua haetaan Muutoksenhakuviranomainen-kohdassa mainitulta hankintapäätöksen tehneeltä viranomaiselta ja kuntalain mukaista oikaisua haetaan päätösotteen Muutoksenhakuviranomainen-kohdassa mainitulta toimielimeltä.

Oikaisuvaatimus tehdään ensisijaisesti Tampereen kaupungin asiointipalvelussa osoitteessa https://www.tampere.fi/asioi-kaupungin-kanssa

Oikaisua voi kuitenkin vaatia myös postitse, sähköpostitse tai tuomalla kirjelmän kaupungin kirjaamoon. Tampereen kaupungin yhteystiedot:

Tampereen kaupunki
Kirjaamo
Frenckellinaukio 2 B, PL 487
33101 Tampere
sähköposti: kirjaamo@tampere.fi

Tampereen kaupunki ei vastaa sähköpostilla lähetetyn oikaisuvaatimuksen tietoturvallisuudesta.

Määräaika

Hankintaoikaisu ja oikaisuvaatimus on tehtävä 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista.
 
Tiedoksisaanti

Kunnan jäsenen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon seitsemän päivän kuluttua siitä, kun pöytäkirja on nähtävänä yleisessä tietoverkossa. Asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon, jollei muuta näytetä, 7 päivän kuluttua kirjeen lähettämisestä, 3 päivän kuluttua sähköpostin lähettämisestä, saantitodistuksen osoittamana aikana tai erilliseen tiedoksisaantitodistukseen merkittynä aikana. Tiedoksisaantipäivää tai sitä päivää, jona päätös on asetettu nähtäväksi, ei lueta määräaikaan. Jos määräajan viimeinen päivä on pyhäpäivä, itsenäisyyspäivä, vapunpäivä, joulu- tai juhannusaatto tai arkilauantai, saa tehtävän toimittaa ensimmäisenä arkipäivänä sen jälkeen.

Oikaisuvaatimuksesta on käytävä ilmi vaatimukset perusteineen. Vaatimukseen on merkittävä oikaisua vaativan ja kirjelmän laatijan nimi sekä tarvittavat yhteystiedot asian hoitamiseksi. Oikaisuvaatimus on toimitettava oikaisuvaatimusajan kuluessa oikaisuvaatimusviranomaiselle. Oikaisuvaatimuksen tulee olla perillä oikaisuvaatimusajan viimeisenä päivänä ennen viraston aukioloajan päättymistä klo 16 mennessä. Oikaisuvaatimuksen lähettäminen postitse tai sähköisesti tapahtuu lähettäjän omalla vastuulla.