Perustelut
Tampereen kaupungin yhteisö- ja kehittämispalvelut tekevät syksyn 2026 aikana viestintäkampanjan asukkaiden osallistumismahdollisuuksista. Kampanja on 5-osainen ja yhtenä osana esitellään lasten ja nuorten osallistumismahdollisuuksia.
Tavoitteena on tuottaa artikkeli, jonka tekoa varten haastatellaan 1-2 nuorisovaltuuston nuorta sekä 1-2 lasten parlamentin lasta sekä lisäksi nuorten osallisuuden parissa työskentelevää henkilöä. Artikkelissa esitellään osallistumismahdollisuutta asukkaiden näkökulmasta ja kerrotaan esimerkkejä onnistuneesta ja vaikuttavasta osallistumisesta. Haastateltava pyydetään yhdessä etukäteen miettimään 2-3 onnistunutta tapausta, joissa heidän osallistumisellaan on ollut vaikutusta. Haastattelut tekee toimittaja ja kuvaajana toimii kaupungin kuvaaja.
Artikkeli julkaistaan tampere.fi -sivustolla marraskuussa ja sitä tuodaan esille lisäksi sosiaalisessa mediassa sekä bussien ja ratikoiden infopinnoilla. Nuorisovaltuustoa on pyydetty valitsemaan osallistujat (1-2 hlöä) haastatteluun elokuun loppuun mennessä ja ilmoittamaan tiedot sekä vaikuttamistapausten aiheet eteenpäin.
Päätösehdotus
Nuorisovaltuusto valitsee osallistujat kampanjaan.