Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta, kokous 19.3.2025

Lataa  Kuuntele 

§ 21 Katsaus vuoden 2024 kuntalaisaloitteisiin 

TRE:886/00.01.03/2025

Valmistelija

  • Kekäläinen Arja, Hallintokoordinaattori

Valmistelijan yhteystiedot

Hallintokoordinaattori Arja Kekäläinen, puh. 050 555 9467, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Kalle Kaunisto, puh. 040 485 1059, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Tampereen kaupungin hallintosäännön 141 §:n mukaan lautakunnan tehtäväalueella tehdyistä kaupungin asukkaiden aloitteista on esitettävä tiedot asianomaiselle lautakunnalle sen päättämällä tavalla. Samalla lautakunta toteaa, mitkä aloitteista on käsitelty loppuun.

Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta päätti 15.6.2023 § 53, että lautakunnalle on esitettävä maaliskuun loppuun mennessä selvitys sen toimivaltaan kuuluvista edellisenä vuonna tehdyistä kaupungin asukkaiden aloitteista ja niiden johdosta suoritetuista toimenpiteistä. 

Vuonna 2024 joukkoliikennelautakunnan tehtäväalueella tehdyt, lautakunnan toimivaltaan kuuluvat kuntalaisaloitteet:

Adressi suoran bussireitin saamiseksi Pereeltä Tampereelle saapui 29.4.2024. Adressissa todetaan, että Pereeltä on päästävä suoraan Tampereelle mahdollisimman nopeasti, ja linjan pitäisi liikennöidä Pereentietä molempiin suuntiin.

Kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta vastasi aloitteeseen 12.6.2024 § 51 (TRE:2385/08.01.01/2024)

Kuntalaisaloitteena käsiteltävässä, 8.8.2024 päivätyssä palautteessa Kangasalan Ruutanasta oli nostettu viisi teemaa, jotka liittyvät riittämättömiin vuoroihin Tampereen suuntaan, Laureenintien pysäkin turvattomuuteen, linjan 95 kalustoon, kevyen liikenteen reitistöön ja valaistukseen sekä lähijunaliikenteen strategiaan. 

Kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta vastasi aloitteeseen 11.9.2024 § 67 (TRE:3953/08.00.01/2024).

Aloitteet on käsitelty loppuun.

Lisäksi joukkoliikennelautakunnalle on saapunut 12.6.2024 yksityishenkilön kuntalaisaloite mm. ilmaisesta joukkoliikenteestä yli 75-vuotiaille (TRE:3250/08.00.01/2024). Aloitteeseen vastataan vuoden 2026 talousarvion käsittelyn yhteydessä.

Päätösehdotus oli

Esittelijä

  • Periviita Mika, Joukkoliikennejohtaja

Katsaus vuoden 2024 kuntalaisaloitteisiin merkitään tiedoksi.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.


Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)