Kaupunginhallituksen konsernijaosto, kokous 18.3.2025

Lataa  Kuuntele 

§ 21 Hakametsän Kehitys Oy:n pääomittaminen 

TRE:1270/02.04.00/2025

Valmistelija

  • Vuojolainen Arto, Liiketoiminta- ja rahoitusjohtaja

Valmistelijan yhteystiedot

Hankejohtaja Tero Tenhunen, puh. 050 540 2860 ja hankekehityspäällikkö Markus Joonas, puh. 050 345 0705, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Lakiasianjohtaja Laura Klami, puh. 040 543 2285, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Kaupungin elinvoiman ja kilpailukyvyn palvelualueen strategisen hankekehityksen palveluryhmä on toteuttanut kaupunginhallituksen 16.9.2019 § 389 päätöksen mukaisesti Hakametsä Sport Campus -hankkeen konsepti- ja toteutuskilpailun, jonka voitti Peab Oy:n ja YH Kodit Oy:n muodostama ryhmittymä.

Osakkaiden Tampereen kaupunki, Peab Oy ja YH Kodit Oy välillä on solmittu 18.5.2022 yhteistyösopimus, jonka kaupunginhallitus hyväksyi 23.5.2022 § 229 (Dnro TRE:5665/00.01.05/2019).

Hankkeen kehitysvaiheen toimenpiteiden sujuvaa toteutusta varten Peab Oy ja YH Kodit Oy ovat yhteistyösopimuksen mukaisesti perustaneet kehitysyhtiön Hakametsän Kehitys Oy:n, josta Tampereen kaupunki on hankkinut 40 prosentin osuuden kaupunginhallituksen konsernijaoston päätöksen 17.5.2022 § 57 mukaisesti (Dnro TRE:2129/14.02.00/2022).

Yhtiön tarkoituksena on hankekehittää Peab Oy:n ja YH Kodit Oy:n konsepti- ja toteutuskilpailun voittanutta konseptia siten, että se mahdollistaa toteutuskelpoisen hankkeeseen liittyvän urheiluinfrastruktuurin ja monikäyttöisen vapaa-ajan infrastruktuurin rakentamisen. Tätä tarkoitustaan toteuttaakseen yhtiö tilaa konsultti- ja selvitystöitä eri palveluntarjoajilta, jotta hankkeen toteutus sujuisi myöhemmin mahdollisimman kustannustehokkaasti ja sujuvasti. Yhtiö ei tule harjoittamaan rakennussuunnittelua eikä rakennustoimintaa.

Kehitysyhtiön tarkoituksena on siis saattaa konseptityö ja hankekehitys siihen vaiheeseen, että toteutussopimus ja aluetta lopulta kehittämään tarvittava yhtiörakenne on perustettu ja alueen kehittäminen voi niiden kautta jatkua. Tämän jälkeen kehitysyhtiö käy tarpeettomaksi ja osakkaat päättävät sen tulevaisuudesta erikseen.

Osakkaat rahoittavat yhtiön toimintaa tekemällä omistusosuuksiensa mukaisessa suhteessa sijoituksia yhtiön OYL 8 luvun 2 §:n mukaiseen sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon (SVOP-sijoitus). Tällaisten kulloinkin tehtävien SVOP-sijoitusten suuruudesta sovitaan osakkaiden välillä erikseen.

Osakkaat ovat perustamisvaiheessa neuvotelleet kehitysyhtiön kokonaisbudjetiksi 800 000 euroa, jonka perusteella kaupunki on tehnyt 320 000 euron sijoituksen Hakametsän Kehitys Oy:n sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Yhtiötä on pääomitettu kaupunginhallituksen konsernijaoston päätöksellä 21.11.2023 §103 Pääomasijoituksen tekeminen Hakametsän Kehitys Oy:öön (Dnro TRE:5434/02.04.00/2023). Vuonna 2023 tehdyn pääomasijoituksen Tampereen kaupungin osuus 40 prosenttia 600 000 eurosta oli 240 000 euroa.

Hankkeen ennakoitua pidemmän kehitysvaiheen johdosta on neuvoteltu lisäsijoituksen tekemisestä. Sijoituksen suuruudeksi on neuvoteltu 500 000 euroa, josta kaupungin osuus on 200 000 euroa.

Osuus maksetaan konsernihallinnon Investoinnit - osakkeet ja osuudet kohdentamaton -määrärahasta, jonka vuoden 2025 talousarvioon sisältyvästä 1 600 000 euron määrärahasta ei ole sidottuja kustannuksia ennen tätä.

Päätösehdotus oli

Esittelijä

  • Yli-Rajala Juha, Konsernijohtaja

Esitetään kaupunginhallituksen ja edelleen valtuuston päätettäväksi:

Liitteenä olevan sopimus pääomasijoituksen tekemisestä Hakametsän Kehitys Oy:öön hyväksytään

Kaupunki tekee sopimuksen perusteella 200 000 euron sijoituksen Hakametsän Kehitys Oy:n sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.

Sijoitus maksetaan konsernihallinnon Investoinnit - osakkeet ja osuudet kohdentamaton -määrärahasta.

Konsernijohtaja valtuutetaan allekirjoittamaan pääoman sijoituksen tekemistä koskeva sopimus ja tarvittaessa tekemään vähäisiä ja teknisluonteisia korjauksia ja päivityksiä sopimukseen.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Kokouskäsittely

Jyrki Koskinen ilmoitti olevansa esteellinen asian käsittelyyn. Esteellisyys todettiin hallintolain 28.1 §:n 5) kohdan perusteella. Hän poistui kokouksesta asian käsittelyn ja päätöksenteon ajaksi.

Konsernijaosto myönsi läsnäolo- ja puheoikeuden hankekehityspäällikkö Markus Joonakselle. Hän oli asiantuntijana paikalla asian käsittelyn aikana ja poistui ennen päätöksentekoa.

Tiedoksi

Arto Vuojolainen, Tero Tenhunen, Markus Joonas, Hakametsän Kehitys Oy/Mikko Heikkinen (mikko.heikkinen@peab.fi), Mikko Koskela, Miikka Seppälä

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)