Yhdyskuntalautakunta, kokous 9.6.2026

§ 138 Ajankohtaiskatsaus 

Perustelut

Johtaja Mikko Nurmisen katsaus ajankohtaisiin asioihin:

- Kaupungintalon turvallisuuskäytännöt, Lauri Erma

- Puntaroiva kansalaispaneeli päätöksenteon tukena - keskustelu paneelin mahdollisesta toteuttamisesta selvityksen pohjalta, Lilli Siikasmaa

- Vuorovaikutus kaupunkiympäristön palvelualueella, Eliisa Haanpää

- Vuoden 2027 toiminnan ja talouden suunnittelun lähtökohdat, Tuomas Huhtala

- Hallituskadun yleissuunnitelman tavoitteet ja tutkittavat vaihtoehdot, Ari Vandell

 

Kirjallisena esittelynä vireille tulleet asemakaavat:

  • Rusko, Ruskontie 38 ja 40,OAS, asemakaava nro 9103 (28.5.)
  • Hervanta, Insinöörinkatu 30, käyttötarkoituksen muutos ja rakennusoikeuden lisääminen, asemakaava nro 9074 (4.6.)

Päätösehdotus oli

Esittelijä

  • Nurminen Mikko, Johtaja

Merkitään tiedoksi.

Kokouskäsittely
Lauri Erma, Lilli Siikasmaa, Eliisa Haanpää, Tuomas Huhtala, Krista Kurppa ja Ari Vandell olivat paikalla asiantuntijoina. Lauri Erma, Lilli Siikasmaa, Eliisa Haanpää, Tuomas Huhtala ja Krista Kurppa poistuivat kokouksesta esitystensä jälkeen ennen päätöksentekoa.

Riina-Eveliina Eskelinen poistui kokouksesta asian käsittelyn aikana ja varajäsen Aila Dündar-Järvinen saapui kokoukseen.

Päätös

Merkittiin tiedoksi.


Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)