Perustelut
Jätehuoltolautakunnan yhtenä toiminnallisena tavoitteena ovat vuosittaiset, jätehuollon palveluita ja alueellista yhteistyötä koskevat tapaamiset yhteistoiminta-alueen kuntien kanssa. Vuonna 2025 tapaamiset järjestettiin siten, että jokaiseen tilaisuuteen osallistui kahden kunnan edustajia. Poikkeuksena tästä oli Tampereen tapaaminen, jossa oli mukana vain Tampereen kaupungin edustajia.
Tilaisuuksiin osallistui kuntien, jätehuoltoviranomaisen ja Pirkanmaan Jätehuolto Oy:n edustajia. Kunnat määrittelivät osallistujansa tapaamisiin, mukana oli esimerkiksi kunnanjohtoa, teknisen toimen ja ympäristönsuojelun sekä kaavoituksen ja tilapalveluiden edustajia. Tapaamisiin osallistui yhteensä 73 kuntien edustajaa. Pirkanmaan Jätehuollon osalta tapaamisissa vuorotteli 5 edustajaa ja jätehuoltoviranomaisen osalta 6 edustajaa.
Vuonna 2025 tapaamisten aiheina olivat Pirkanmaan Jätehuollon uuden strategian esittely, erilaiset jätehuoltopalveluiden kehityshankkeet ja palveluiden tilannekatsaus, kiinteistöittäisen jätteenkuljetuksen laajeneminen, jätehuoltoon liittymisen seurannan tilanne sekä kompostitarkastukset. Tapaamisiin varattiin aikaa kuntien näkemyksille ja palautteille jätehuoltoa koskien.
Liitteessä on esitetty yhteenveto kuntatapaamisissa esille nousseista asioista. Kaikista tilaisuuksista on laadittu muistiot. Tapaamisissa saatuja palautteita ja kehitysehdotuksia hyödynnetään alueen jätehuollon suunnittelussa ja kehittämisessä.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Toppila Anu, Jätehuoltopäällikkö
Yhteenveto merkitään tiedoksi.