Perustelut
Tampereen kaupunki käynnisti elokuussa 2025 osana laajempaa talouden tasapaino-ohjelmaa koko kaupungin henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut kaupungin haastavan taloudellisen tilanteen vuoksi. Yhteistoimintaneuvottelujen tavoitteeksi asetettiin 10 milj. euron säästötavoitteen saavuttaminen henkilöstömenoissa vuoden 2026 talousarviossa muilla kuin tilapäistä säästöä tuottavilla toimenpiteillä. Kaupunginhallitus käsitteli neuvottelujen lopputuloksen 6.10.2025 ja hyväksyi sen talousarvion jatkovalmistelun pohjaksi. Vuoden 2026 talousarvion hyväksynnän yhteydessä linjattiin lisäksi, että vuoden 2026 aikana selvitetään henkilöstö- ja talouspalveluiden sekä viestinnän- ja markkinoinnin tarkoituksenmukaista organisointia.
Toimintaympäristön muutokset, talouden tasapainottamistavoitteet, resurssien hajanaisuus sekä osaamistarpeiden muuttuminen edellyttivät kattavan selvityksen laatimista henkilöstö- ja talouspalveluiden tukipalvelutoiminnoista. Keväällä 2026 valmistuneessa selvityksessä on tarkasteltu kaupungin henkilöstö- ja talouspalveluiden organisointia, toimintatapoja sekä arvioitu osaamistarpeita ja resurssien käyttöä.
Keväällä 2026 toteutettiin myös selvitys kaupunkikonsernin viestinnän ja markkinoinnin nykytilasta sekä johtamis- ja organisointimallien kehittämistarpeista. Selvityksessä on arvioitu organisoitumista ja mahdollisuuksia vahvistaa viestinnän ja markkinoinnin strategista vaikuttavuutta toimintaa kehittämällä. Selvityksessä on tunnistettu tarve selkeyttää rakenteita ja toimintamalleja vaikuttavuuden parantamiseksi.
Selvityksiin on osallistettu laajasti henkilöstöä. Selvitysten etenemistä ja tuloksia on käsitelty kaupungin yhteistoimintaryhmässä ja erillisissä henkilöstöinfoissa. Selvitysten etenemistä on seurattu säännöllisesti konsernijohtajan johtoryhmässä ja tuloksia on lisäksi tarkasteltu pormestarin ja palvelualueiden johtoryhmissä.
Selvitysten perusteella on tunnistettu mahdollisuuksia kehittää ja tehostaa henkilöstö-, talous-, viestintä- ja markkinointitoimintoja ja prosesseja uudistamalla organisoitumista ja toimintatapoja. Vaihtoehtoisten organisoitumis- ja toimintamallien valmistelu edellyttää yhteistoimintamenettelyn käynnistämistä. Yhteistoimintaneuvotteluissa käsitellään suunniteltujen muutosten perusteita, vaikutuksia, vaihtoehtoja sekä mahdollisia henkilöstövaikutuksia lain edellyttämällä tavalla.
Uudelleenorganisoinnin tarkoituksena on toiminnan, palveluiden ja prosessien tehostaminen, mistä voi aiheutua olennaisia tehtävämuutoksia. Näin ollen yhteistoimintaneuvottelut asiassa tulee käydä työnantajan ja henkilöstön välisestä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueilla annetun lain 7 §:n mukaiseen työvoiman käytön vähentämistä koskevan menettelymääräyksen mukaisesti.
Uudelleenorganisoitumisella ei tavoitella henkilöstövähennysten tai välittömien kustannussäästöjen saavuttamista henkilöstöä irtisanomalla. Työnantaja pyrkii tarjoamaan muuta työtä kaikille muutoksen kohteena oleville. Irtisanominen voi tulla kuitenkin kyseeseen, mikäli tarjottua työtä ei oteta vastaan, tai mikäli soveltuvaa muuta työtä ei ole tarjota.
Toiminnan uudelleenorganisoinnin kustannushyötyjen arvioidaan realisoituvan toiminnan, tietojärjestelmien ja palveluiden kehittämisen myötä.
Tampereen kaupungin hallintosäännön (16.6.2026) 14.1 §:n mukaan kaupunginhallituksen tehtävänä on vastata hallinnosta ja taloudenhoidosta (2. kohta) sekä toiminnan ja talouden suunnittelua (4. kohta). Hallintosäännön 14.2 §:n 6. kohdan mukaan kaupunginhallitus päättää kaupungin ja henkilöstön yhteistoimintaa koskevista periaatteista sekä muista merkittävistä henkilöstöpoliittisista linjauksista ja periaatteista. Edelleen hallintosäännön 36 §:n mukaisesti kaupunginhallituksella on toimivalta henkilöstöasioissa, mikäli toimivallasta ei ole säädetty laissa eikä määrätty hallintosäännössä muutoin.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Yli-Rajala Juha, Konsernijohtaja
Henkilöstö-, talous-, viestintä- ja markkinointitoimintojen uudelleen organisoitumisvaihtoehtojen selvittämistä jatketaan käynnistämällä yhteistoiminnasta kunnassa ja hyvinvointialueella annetun lain mukaiset yhteistoimintaneuvottelut.