Kaupunginvaltuusto, kokous 19.5.2025

§ 77 Kokouksessa jätetyt valtuustoaloitteet 

TRE:175/00.01.03/2025

Perustelut

Kokouskutsussa mainittujen asioiden käsittelyn jälkeen valtuustoryhmällä, valtuutetulla ja valtuutetun sijaan saapuneella varavaltuutetulla on oikeus tehdä kirjallisia aloitteita kaupungin toimintaa ja hallintoa koskevista asioista. Aloitteen jättämisestä tulee ilmoittaa sähköisesti sihteeristölle sähköpostiosoitteella valtuuston.sihteeristo@tampere.fi ennen kokouksen alkamista.

Päätös

Puheenjohtaja totesi, että hallintosäännön 115 §:n mukaan aloitteina on jätetty seuraavat valtuustoaloitteet:

Valtuustoaloite toisen asteen opiskelijoiden hyvinvoinnin vahvistamiseksi – Merve Caglayan ym.
TRE:3105/12.00.01/2025

Valtuustoaloite Tampereen kaupungin toiminnan ihmisoikeusvaikutusten järjestelmällisen arvioinnin kehittämiseksi – Merve Caglayan ym.
TRE:3106/00.00.01/2025

Valtuustoaloite orvokkien ja muiden kausikukkien jakamiseksi maksutta kaupunkilaisille kompostoinnin sijaan - Sinikka Torkkola ym.
TRE:3107/11.00.01/2025

Nuorisovaltuuston aloite kaupunkipyörien käytön maksuttomuudesta nuorille
TRE:3108/02.00.01/2025


Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

-vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
-virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
-etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)