Kaupunginhallitus, kokous 2.6.2025

§ 266 Valtuustoaloite saunojen lisäämiseksi Tampereelle – Jouni Ovaska ym. 

TRE:1547/10.00.01/2024

Valmistelija

  • Rantanen Teppo, Johtaja

Valmistelijan yhteystiedot

Kilpailukykyjohtaja Anna-Kaisa Heinämäki, puh. 040 639 7701, satamavastaava Tuomas Salovaara, puh. 040 351 7567 ja erityisasiantuntija Heikki Aittala, puh. 040 809 6539, etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Lakiasiainjohtaja Laura Klami,​ puh. 040 543 2285,​ etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Jouni Ovaska ja 43 muuta valtuutettua esittävät 18.3.2024 jättämässään valtuustoaloitteessa, että Tampereen kaupungin alueella toimivien julkisten saunojen nykyistä käyttöä ja asiakkaiden tulevia tarpeita selvitetään. Ovaska ym. esittävät, että tulisi arvioida, miten Tampereelle saataisiin lisää saunoja, olisiko nykyisiä saunoja mahdollista laajentaa ja mihin paikkoihin saunoja voitaisiin sijoittaa.  

Aloitteessa todetaan, että viime vuosina julkisten saunojen kävijämäärät ovat kasvaneet räjähdysmäisesti, erityisesti avantouintikaudella. Samaan aikaan kaupungin myöntämää talviuintisaunojen hoitoavustusta on vähennetty kaupungin talouden tehostamistoimenpiteenä.   

Ovaska ym. esittävät, että Tampereen kaupunki ryhtyy toimenpiteisiin saunakulttuurin kehittämiseksi ja tekee saunaselvityksen.  

Aloitteen toteamus saunojen tarpeesta ja nykyisten saunojen kantokyvystä on laajasti todettu saaduissa palautteissa ja kysynnässä. Lisäksi suosittu Rauhaniemen kansankylpylä sulkeutuu suunnitelmien mukaan keväällä 2026 remontoinnin vuoksi, mutta avautuu remontoituna kesäkaudelle 2027. Remontti vähentää hetkellisesti saunakapasiteettiä, mutta valmistuessaan kansankylpylä palvelee saunojia laadukkaammin.  

Tampereen saunakulttuurin kehittämiseksi on jo nyt tehty paljon. Toukokuussa 2018 Tampere sai maailman saunapääkaupungin tittelin Suomen Saunaseuran ja kansainvälisen saunaliiton ISA:n tukemana.  

Visit Tampere on aloittanut syksyllä 2023 (1.9.2023–31.8.2025) Saunaelämysalan uudet liiketoiminta- ja kansainvälistymismahdollisuudet Pirkanmaalla -hankkeen. Hankkeessa useita elinkeinoaloja kattavaa saunaelämysalaa hyödynnetään elinkeino- ja innovaatiotoiminnan näkökulmasta. Hankkeen päätavoitteena on kartoittaa saunapääkaupunkiteeman alla, miten saunaliiketoimintaa voidaan kehittää ja monipuolistaa ja voidaanko yrityksiä ja osaamista eri liiketoimintasektoreilta tuoda yhteen ja sitä kautta luoda esimerkiksi uusia liiketoimintamahdollisuuksia ja saunakonsepteja. Hankkeen tuloksena syntyy uusia saunaelämysalan yhteistyö- ja kansainvälistymismahdollisuuksia sekä yhteisiä palvelumalleja ja -konsepteja Tampereelle ja koko Pirkanmaalle. Hankkeen avulla luodaan myös toimintamalli ja -suunnitelma paikalliselle saunaelämysalan ekosysteemille.  

Satamatoimisto on vuodesta 2022 alkaen aktiivisesti yhdessä kaavoituksen ja kiinteistötoimen kanssa hakenut ratkaisuja ja toimintamalleja saunapaikkojen määrittelemiseksi. Tämän työn tuloksena on kaksi kaavapoikkeamisvaiheessa olevaa markkinaehtoista yleisen saunan ja liitännäispalvelujen hanketta. Toinen niistä sijoittuisi Halkoniemen sataman yhteyteen ja toinen Naistenlahden eteläiselle aallonmurtajalle, Massunlastenpuiston yhteyteen.  

Viinikanlahden kaupunginosan uusi kaava mahdollistaa uuden ympärivuotisen yleisen saunan rakentamisen uimarannan yhteyteen. Lisäksi yhdessä kaavoituksen kanssa on hankkeena hakea Eteläpuiston sekä Hiedanrannan kaavoituksen yhteydessä sijoitus sauna- ym. palvelurakennuksille. Viikinsaaren palvelukehityksen puitteissa on myös tarkoitus parantaa saunapalveluja. Kaavoitus on alustavasti osoittanut eri puolilta kaupunkia myös muita mahdollisia sijainteja, joihin saunapalveluinfraa voitaisiin tarjota (esim. Tohloppijärvi sekä eteläiset kaupunginosat). 

Ratinan suvantoon on avattu 8.11.2024 yrittäjävetoinen saunaravintola. Sauna on kelluva. Kesäisin sauna sijaitsee Ratinan suvannossa ja talviajaksi se siirretään Pyynikin uimarannalle, jolloin saunan yhteyteen tarjoutuu mahdollisuus avantouintiin. Palvelu on osoittautunut suosituksi. 

Santalahden satama-alue on kaavoitusohjelmassa. Tässä kaavassa on tarkoitus osoittaa laajuudeltaan isompaa mahdollisuutta rakentaa sauna-, ravintola- ja kokouspalvelukokonaisuus. 

Ovaskan ym. esittämä yleisten saunojen lisääminen kaupungin järvien rannoille on kuitenkin haastavaa, koska saunarakentamisen mahdollistavia vapaita tontteja on vähän. Edellä mainitut hankkeet kaavapoikkeamisineen vaativat 2–3 vuoden valmistelun.  

Visit Tampereen toiminnoissa saunojen liiketoiminnallinen kehitys, viestintä ja markkinointi ovat erityisenä painopisteenä. Lisäksi tarvitaan aktiivisia toimenpiteitä saunakulttuurin edistämiseksi osana matkailun kehitystä. Koska käynnissä on jo lukuisia erilaisia toimenpiteitä, erillisen selvityksen tekemistä saunakulttuurin kehittämisen tilanteesta ei tällä hetkellä katsota tarpeelliseksi.  

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Yli-Rajala Juha, Konsernijohtaja

Esitetään valtuuston päätettäväksi:

Jouni Ovaskan ym. valtuustoaloite ja siihen annettu lausunto merkitään tiedoksi.

Aloite ei anna aihetta muihin kuin vastauksessa mainittuihin toimenpiteisiin.

Tiedoksi

Jouni Ovaska, Teppo Rantanen, Tuomas Salovaara, Anna-Kaisa Heinämäki, Heikki Aittala