Yhdyskuntalautakunta, kokous 3.3.2026

§ 51 Rakennusjärjestyksen uudistaminen, rakennusjärjestysluonnoksen asettaminen nähtäville 

TRE:4953/10.03.00/2023

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Henttonen Juha, Rakennusvalvontapäällikkö, juha.henttonen@tampere.fi

Perustelut

Tampereen kaupungin rakennusjärjestyksen uudistaminen on tullut ajankohtaiseksi. Uudistamisen tavoitteena on rakennusjärjestyksen ajantasaistaminen 1.1.2025 voimaan tulevan rakentamislain mukaiseksi. Rakennusjärjestystä valmistelee työryhmä, jota vetää rakennusvalvonta ja johon kutsutaan edustajat ainakin seuraavista sidosryhmäyksiköistä: yleis- ja asemakaavoitus, ympäristönsuojelu, ympäristöterveys, katutilavalvonta sekä viheralueet ja hulevedet. Rakennusjärjestyksen valmistelu tapahtuu maankäyttö- ja rakennuslain vielä ollessa voimassa, joten vuoden 2024 loppuun asti menetellään maankäyttö- ja rakennuslain valmistelu- ja kuulemiskäytäntöjen mukaisesti. 

Uudella rakennusjärjestyksellä korvataan 1.10.2014 voimaan tullut Tampereen kaupungin rakennusjärjestys.  

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma  

Rakennusjärjestystä valmisteltaessa on soveltuvin osin noudatettava mitä maankäyttö- ja rakennuslain 62 §:ssä säädetään vuorovaikutuksesta kaavaa valmisteltaessa ja 63 §:ssä osallistumis- ja vuorovaikutusmenettelyistä sekä kaavan vaikutusten arvioinnista.  

Rakennusjärjestystä laadittaessa tulee riittävän aikaisessa vaiheessa laatia rakennusjärjestyksen tarkoitukseen ja merkitykseen nähden tarpeellinen suunnitelma osallistumis- ja vuorovaikutusmenettelyistä sekä vaikutusten arvioinnista. Riittävän kattavan vuorovaikutuksen arvioimiseksi laaditaan osallistumis- ja arviointisuunnitelma (OAS).   

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma tarjoaa mahdollisuuden osallistua rakennusjärjestysuudistuksen valmisteluun alusta asti. Siinä kerrotaan muun muassa, miksi uudistamistyöhön on ryhdytty, miten suunnittelutyö etenee, miten työn etenemisestä tiedotetaan, kenellä on oikeus osallistua rakennusjärjestysuudistuksen valmisteluun, missä ja miten voi osallistua ja mistä on mahdollista saada lisätietoja rakennusjärjestykseen ja sen uudistamistyöhön liittyen.  

Rakennusjärjestyksen uudistamisen vireille tulosta ja osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta ilmoitetaan kuulutuksella kaupungin verkkosivujen virallisella ilmoitustaululla sekä tarpeen mukaan lehdistössä. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma asetetaan julkisesti nähtäville 14 päivän ajaksi. Nähtävilläoloaikana osallisilla on mahdollisuus antaa palautetta OAS:sta ja esittää mielipiteensä rakennusjärjestyksen uudistamisesta. 

Rakennusjärjestysprosessin eri vaiheista ja suunnitellusta aikataulusta on saatavilla lisätietoa rakennusjärjestysuudistusta koskevilta verkkosivuilta: https://www.tampere.fi/asuminen-ja-rakentaminen/rakenna-ja-korjaa/rakennusjarjestyksen-uudistaminen

Päätösehdotus oli

Esittelijä

Nurminen Mikko, Johtaja, Mikko.Nurminen@tampere.fi

Rakennusjärjestyksen uudistamista koskeva osallistumis- ja arviointisuunnitelma hyväksytään asetettavaksi nähtäville.

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

Lindfors Jukka, Suunnittelujohtaja, jukka.lindfors@tampere.fi

Perustelut

Tampereen kaupungin rakennusjärjestyksen uudistaminen on tullut ajankohtaiseksi. Uudistamisen tavoitteena on rakennusjärjestyksen ajantasaistaminen 1.1.2025 voimaan tulevan rakentamislain mukaiseksi. Rakennusjärjestystä valmistelee työryhmä, jota vetää rakennusvalvonta ja joka koostuu seuraavien sidosryhmäyksiköiden edustajista: yleiskaavoitus, asemakaavoitus, ympäristönsuojelu, terveydensuojelu, katutilavalvonta, viheralueet ja hulevedet sekä liikennejärjestelmän suunnittelu. Rakennusjärjestyksen valmistelu tapahtuu maankäyttö- ja rakennuslain vielä ollessa voimassa, joten vuoden 2024 loppuun asti menetellään maankäyttö- ja rakennuslain valmistelu- ja kuulemiskäytäntöjen mukaisesti. 

Uudella rakennusjärjestyksellä korvataan 1.10.2014 voimaan tullut Tampereen kaupungin rakennusjärjestys.  

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma  

Rakennusjärjestystä valmisteltaessa on soveltuvin osin noudatettava, mitä maankäyttö- ja rakennuslain 62 §:ssä säädetään vuorovaikutuksesta kaavaa valmisteltaessa ja 63 §:ssä osallistumis- ja vuorovaikutusmenettelyistä sekä kaavan vaikutusten arvioinnista.  

Rakennusjärjestystä laadittaessa tulee riittävän aikaisessa vaiheessa laatia rakennusjärjestyksen tarkoitukseen ja merkitykseen nähden tarpeellinen suunnitelma osallistumis- ja vuorovaikutusmenettelyistä sekä vaikutusten arvioinnista. Riittävän kattavan vuorovaikutuksen arvioimiseksi laaditaan osallistumis- ja arviointisuunnitelma (OAS).   

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma tarjoaa mahdollisuuden osallistua rakennusjärjestysuudistuksen valmisteluun alusta asti. Siinä kerrotaan muun muassa: miksi uudistamistyöhön on ryhdytty, miten suunnittelutyö etenee, miten työn etenemisestä tiedotetaan, kenellä on oikeus osallistua rakennusjärjestysuudistuksen valmisteluun, missä ja miten voi osallistua ja mistä on mahdollista saada lisätietoja rakennusjärjestykseen ja sen uudistamistyöhön liittyen.  

Rakennusjärjestyksen uudistamisen vireille tulosta ja osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta ilmoitetaan kuulutuksella kaupungin verkkosivujen virallisella ilmoitustaululla sekä paikallislehdessä. Osallistumis- ja arviointisuunnitelma asetetaan julkisesti nähtäville 14 päivän ajaksi. Nähtävilläoloaikana osallisilla on mahdollisuus antaa palautetta OAS:sta ja esittää mielipiteensä rakennusjärjestyksen uudistamisesta. OAS oli nähtävillä 24.11.2023-8.12.2023, ja nyt se asetetaan uudelleen nähtäville päivitettynä, koska sanomalehtikuulutus jäi ensimmäisellä kerralla inhimillisestä virheestä johtuen julkaisematta. Lisäksi osallistumis- ja arviointisuunnitelmaan on päivitetty tieto rakennusjärjestyksen työryhmätyöskentelyyn osallistuvista yksiköistä.

Rakennusjärjestysprosessin eri vaiheista ja suunnitellusta aikataulusta on saatavilla lisätietoa rakennusjärjestysuudistusta koskevilta verkkosivuilta: https://www.tampere.fi/asuminen-ja-rakentaminen/rakenna-ja-korjaa/rakennusjarjestyksen-uudistaminen  

Päätösehdotus oli

Esittelijä

Nurminen Mikko, Johtaja, Mikko.Nurminen@tampere.fi

Rakennusjärjestyksen uudistamista koskeva päivitetty osallistumis- ja arviointisuunnitelma hyväksytään asetettavaksi nähtäville. 

Päätös

Päätösehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

  • Henttonen Juha, Rakennusvalvontapäällikkö

Valmistelijan yhteystiedot

Rakennusvalvontapäällikkö Juha Henttonen,​ puh. 040 549 7055,​ etunimi.sukunimi@tampere.fi

Lisätietoja päätöksestä

Hallintosihteeri Jonna Koivumäki,​ puh. 040 124 1626,​ etunimi.sukunimi@tampere.fi

Perustelut

Tampereen kaupungin yhdyskuntalautakunta päätti 21.11.2023 § 315 laittaa rakennusjärjestyksen uudistamisen vireille osallistumis- ja arviointisuunnitelman nähtäville asettamisella. Rakennusjärjestyksen uudistamista koskevasta osallistumis- ja arviointisuunnitelmasta sai antaa palautetta ensimmäisen kerran 24.11.2023–8.12.2023, jolloin palautteita ei tullut. Yhdyskuntalautakunta päätti 16.1.2024 § 7 asettaa osallistumis- ja arviointisuunnitelman uudelleen nähtäville 19.1.2024–2.2.2024. Toisella kuulemiskerralla saatiin kaksi palautetta.

Uudistamisen tavoitteena on kaupunginvaltuuston 18.8.2014 hyväksymän ja 1.10.2014 voimaan astuneen rakennusjärjestyksen ajantasaistaminen rakentamislain mukaiseksi.

Rakentamislain 17 §:n mukaan kunnassa on oltava rakennusjärjestys. Rakentamislain 28 §:n mukaan rakennusjärjestys on uusittava rakentamislain mukaiseksi kahden vuoden kuluessa lain voimaantulosta eli 1.1.2027 mennessä. Rakentamislain 19 §:n mukaan rakennusjärjestyksen hyväksyy kaupunginvaltuusto.

Rakentamislain tuomien uudistamistarpeiden lisäksi muun muassa luonnon monimuotoisuuden vaalimiseen, ilmastonmuutoksen hillitsemiseen sekä kiertotalouteen liittyvät teemat näkyvät rakennusjärjestyksessä aikaisempaa vahvemmin. Niillä pyritään vastaamaan pormestariohjelmassa, kaupungin strategiassa ja maankäyttöpolitiikassa asetettuihin ilmasto- ja ympäristötavoitteisiin. Lisäksi rakentamista pyritään sujuvoittamaan vapauttamalla rakennusjärjestyksellä rakennuskohteita rakentamisluvan tarpeesta.

Rakennusjärjestysluonnos on laadittu laajassa viranomaisyhteistyössä kaupunkiympäristön palvelualueella. Rakennusjärjestys perustuu rakentamislakiin ja muihin rakentamista koskeviin säännöksiin. Rakennusjärjestys sisältää määräyksiä asemakaava-alueen ulkopuolisesta rakentamisesta, rakennuskohteen rakentamisesta, piha-alueen rakentamisesta, rakentamisesta erityisalueille, rakennuksen yhdyskuntateknisestä laadusta ja huollosta, rakennuksen elinkaaresta, työmaista, rakennetun ympäristön hoidosta ja valvonnasta sekä julkisesta kaupunkitilasta.

Rakennusjärjestysluonnosta on esitelty yhdyskuntalautakunnalle 10.2.2026.

Rakennusjärjestysluonnos asetetaan julkisesti nähtäville vähintään 30 päivän ajaksi. Nähtävilläoloaikana kunnan jäsenillä ja muilla osallisilla on oikeus lausua mielipiteensä luonnoksesta.

Rakennusjärjestysluonnoksesta esitetään pyydettäväksi lausunto eri viranomaisilta muun ohella Lupa- ja valvontavirastolta, Pirkanmaan liitolta, Pirkanmaan maakuntamuseolta sekä naapurikunnilta. Lisäksi luonnoksesta esitetään pyydettäväksi lausunto Tampereen kaupungin palvelualueilta ja viranomaisilta sekä eräiltä yhteisöiltä ja järjestöiltä.

Rakennusjärjestysprosessin eri vaiheista ja suunnitellusta aikataulusta on saatavilla lisätietoa rakennusjärjestysuudistusta koskevilta verkkosivuilta: https://www.tampere.fi/rakennusjarjestyksen-uudistaminen

Nähtäville asetettava rakennusjärjestysluonnos, rakennusjärjestyksen liitekartat ja perustelumuistio, tarkistettu osallistumis- ja arviointisuunnitelma sekä siihen liittyvä palaute- ja vastineraportti ovat esityslistan liitteenä.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Nurminen Mikko, Johtaja

Rakennusjärjestysluonnos hyväksytään asetettavaksi julkisesti nähtäville. 

Tiedoksi

Juha Henttonen, Emilia Tommila, Jenni Salminen